Napjainkban a modern kor vívmányai igen nagy mértékben megkönnyítik a mindennapjainkat.. Innen nézve igazán távoli világnak tűnik a középkori háziasszony világa. Felmerülnek a kérdések: Hol vásárolt? Honnan szerezte ruháit? Hogyan teltek napjai, és hogyan viszonyult körülményeihez?
Egy letűnt kor asszonyai 17. évfolyam 1. szám | Korábbi számok
Sörfőzésből éltek a középkor valódi „boszorkányai”
A seprűvel repülő, hegyes kalapot viselő boszorkány, aki sötét, nyirkos helyen lakik fekete macskájával az egyik legelterjedtebb toposszá vált a nyugati kultúrában.
A királynéi lét ismeretlen árnyoldala: a nyilvános szülés
A királyi utódok születését mindig nagy figyelem övezte, amit érthetünk szó szerint is. Nemcsak az udvari lelkesedés állította a várandós királynét a középpontba.
Hét rendkívüli dolog, amelyet egyes középkori hercegnők megtehettek
A legtöbb középkori hercegnő nem volt több, mint dekoratív sakkfigura. Néhányuk számára azonban egész másként alakult az élet.
VII. Károly szeretője volt a meztelen dekoltázs divatjának forradalmasítója
Franciaországban külön női bizottság ült össze, akik az alapos mustrát követően döntést hoztak az ágyas személyét illetően. |
A középkor szakállas női szentje – Szent Kümmernisz (Wilgefortis) legendája
Európában a 13. századtól elterjedt egy szent tisztelete, ki nő létére a Krisztus-ábrázoláshoz hasonló, dús szakállal rendelkezett. |
Hatóságilag támogatott prostitúcióval küzdött a „szodómia” ellen a Velencei Köztársaság
A 16. századi velencei vezetés azzal kívánta elejét venni a „szodómia járványának”, hogy a női prostitúciót támogatta. |
Az apácák szüzességének jelentőségét boncolgatta a középkori apátnő enciklopédiája
A Hortus deliciarumban található képek és versek bepillantást engednek abba is, hogy miként fogták fel saját szerepüket a korabeli apácák. |
Milyen volt a példás középkori nemesasszony?
Bizonyára sokan hinnénk, hogy a középkorban az arisztokrácia tagjaként könnyebb volt az élet, mint közemberként. Ez az élet egyes vonatkozásaiban igaz lehetett, azonban ha valaki nőnek született, számtalan szabálynak kellett megfelelnie.
Megrendezte saját halálát a középkori apáca, hogy megszökhessen a kolostorból
Érseki jegyzék lapszéli jegyzetéből derült ki, hogy Leeds-i Johanna miként készítette el 1318-ban saját hasonmását, hogy mindenki azt higgye, az apáca valóban elhunyt. Pedig dehogy halt meg, csupán „az érzéki vágyak útjára” lépett.