A mostani Irak elleni hadjárat sok mindenben felülmúlja az első Öböl-háborút, de még inkább az 1998-ban indított Sivatagi Róka hadműveletet - amire azért nem annyira büszkék az amerikaiak, de még az angolok sem.
Háború Irakban 2. évfolyam 3. szám | Korábbi számok
Az iraki lápvidék lakói
Ha valami, akkor az iraki ősi mocsári kultúra elpusztítása jól ment a diktátornak.
Az iraki műemlékek és a háború
Viszonylag kevés szó esik arról, hogy a leendő hadszíntér lényegében az emberiség bölcsőjeként is emlegetett hajdani Mezopotámia területe.
Irak széthordott kincsei
A termékeny félhold birodalmai és Asszíria kincsei egyaránt áldozatául estek a 20. század politikai csatározásainak.
Bomba az egyetemre
Bagdad bombázása során a szövetségesek nem kímélték a 13. században alapított Al-Mustansiriya Egyetemet sem. Hírügynökségi jelentések szerint 10 méter átmérőjű, és 3 méter mély kráterek tátonganak az iskola bejárata előtt. |
Petíció a kongresszushoz
A amerikai UCLA egyetem történészei - Joyce Appleby és Ellen Carol DuBois - petíciót írtak a kongresszushoz, melyet augusztus 30-áig már több mint 1000 amerikai történész írt alá és a lista naponta negyven névvel bővül. |
Szaddám Huszein portré
Az iraki diktátor politikai pályafutásának története röviden. |
Irak történelme
Irak történelme évszámokban |
Újabb Sivatagi Vihar fenyeget
Törökországot védő rakéták telepítése, a Nato tagállamok légtereinek átengedése, katonai támaszpontjaik, kikötőik és üzemanyagtöltő létesítényeik igénybe vétele. Most, hogy egy Irak elleni háború esetére az Egyesült Államok közvetett katonai támogatást kért a fenti területeken a szövetséges NATO-tagállamoktól, ideje felidézni a 12 évvel ezelőtti Öböl-háborús szereplést.
Ninive végső kifosztása
A termékeny félholdnak az egész Közel-Keletet uralma alatt tartó birodalma, Asszíria kincsei áldozatául estek a 20. század politikai csatározásainak. A felbecsülhetetlen értékű műemlékek ezrével válnak a kincsrablók martalékává.