2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Múzeumban a First ladyk báli ruhái

2011. november 21. 11:11 MTI

Múzeumban láthatók Washingtonban a First ladyk báli ruhái, közöttük az a palakék kreppselyem estélyi, amelyet Eleanor Roosevelt viselt 1933-ben a férje beiktatásán, valamint Michelle Obama kristálygyöngyökkel díszített fehér selyem öltözéke.

Az Amerikai Múzeumban szombat óta látható az elnökfeleségek tulajdonában volt 26 ruha, valamint 160 tárgy képmások, ezüstnemű, edény. A régi kiállítást most felújították és kibővítették.

A kiállítás fő attrakciója a ruhagyűjtemény: közöttük látható Julia Grant csipkefűzője 1869-ből, Caroline Harrison bordó bársonykompléja 1889-ből, Nancy Reagan csipkével díszített, fehér szatén testhez álló ruhája 1981-ből, ruhák, amelyeket az elnökfeleségek a párjuk eskütétele utáni beiktatási bálon viseltek. "Ezeket a ruhákat a kezdetkor viselték, ez marad meg az emberek emlékezetében" - mondta a kiállítás kurátora, Lisa Kathleen Graddy, aki emlékeztetett, hogy egy évszázada hagyomány a ruháknak a múzeumnak történő adományozása.

A First ladyk "mindig előtérben vannak, kifogástalanok akarnak lenni, a nemzetet képviselik". Ami a báli ruhákat illeti, "azok, akiket megkérdeztünk, általában csinos ruhát akarnak viselni" - mondta el a kurátor. Michael Faircloth, Laura Bush szabásza is eljött a múzeumba: "Ezért viselt elsőként vörös ruhát Laura Bush (2001-ben). Lady Bird Johnson, aki ismerte a gyűjteményt, "időálló anyagból készült ruhát akart" (1965-ben). "Sárga szaténruhája a hozzáillő kabáttal igen szép, de nagyon egyszerű" - mondta Lisa Kathleen Graddy. Jackie Kennedy szintén halványsárga ruhát választott 1961-ben az első állami vacsorára, míg Barbara Bush 1989-ben kék velúr és szaténruhában, Hillary Clinton pedig 1993-ban ibolyaszínű viseletben jelent meg a beiktatási bálon.

Az estélyi öltözékek néha az országot is szolgálták. Az eleganciájáról ismert Lou Hoover például, akinek elsőként jelent meg fényképe a Vogue című francia divatlapban 1929-ben, pamutból készült estélyit viselt az amerikai textilipar népszerűsítésére. Vele ellentétben Frances Cleveland 1895-ben Párizsban a Doucet-nál vásárolt ruhát, Edith Wilson pedig a húszas években a Worth-házat és a fekete ruhákat részesítette előnyben.

"Mindegyik First lady alakít az imázsán, hogy az elnökhöz és az ország szükségleteihez alkalmazkodjon, de egy állandó van bennük: a nemzetet, a kormányt és a férjét képviseli otthon és külföldön" - mondta a kurátor. Maga az "első asszony" megszólítás nem hivatalos. Az első elnök, George Washington feleségének megszólítása lady Washington volt. A kifejezést elsőként Dolly Madisonra alkalmazták 1849-es temetésekor, és Lucy Hayes volt az első elnökfeleség, akit a sajtó First ladynek titulált 1877-ben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár