Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély
2024. november 22. 17:35 Múlt-kor
A tiszadobi kastély, amely egykor az Andrássy család büszkesége és a magyar arisztokrácia pezsgő életének színtere volt, ma is romantikus pompával várja látogatóit. A múltat idéző, díszes termek és tornyok között könnyen elképzelhetjük, ahogy a lenyűgöző szépségű Zichy Eleonóra tölti mindennapjait, vagy ahogy Tivadar és Gyula grófok szalonjaikban vendégeiket fogadják. Minden szoba, ablak és torony emlékezteti a látogatót a régmúlt fényűző életére. Nem lehet véletlen, hogy ez az inspiráló fizikai és szellemi környezet a család női tagjainak kivételes életpályájához is hozzájárult.
A tiszadobi Andrássy-kastély (kép forrása: Wikipédia / Palickap / CC BY-SA 4.0)
Korábban
A kastély Meinig Artúr tervei alapján készült, id. Andrássy Gyula 1886 és 1890 között építtette fel a Loire-menti kastélyok külsejét, építészeti megoldásait idéző épületet. A berendezést és a parkot érintő munkálatok azonban már fia, ifj. Andrássy Gyula idejében zárultak le.
A kastély lépcsőháza (fotó: Múlt-kor / Hunyadkürti Soma)
A királyné udvarmesternője
Id. Andrássy Gyula Párizsban ismerte meg majd vette feleségül Kendeffy Katinkát 1856 júliusában, akivel együtt első fiuk születése után térhetett haza. Politikai pályafutása ezután új lendületet vett, 1867-ben magyar miniszterelnök lett, majd a teljes Osztrák–Magyar Monarchia külügyminiszterévé nevezték ki. Katinka pedig Sisi, vagyis Erzsébet királyné udvarmesternője lett.
Id. Andrássy Gyula felesége, Kendeffy Katinka
Három gyermeket neveltek együtt, Tivadar után Ilona és Gyula már Magyarországon jöttek világra. Lányuk nevelésére különösen nagy gondot fordítottak, amely nem maradt eredmény nélkül: őt korának egyik legműveltebb asszonyaként, a magyar művészet pártolójaként és mecénásaként tartották számon. Bár kezére egy koronás fő, a szerb király is áhítozott, ő az első magyar felelős miniszterelnök, gróf Batthyány Lajos unokájának a felesége lett. A szintén Lajos nevet viselő férjével három gyermeket neveltek fel, akik közül Gyula nemzetközileg elismert festőművész lett.
Szebb a bizánci császárnőnél
Zichy Eleonóra Tivadar feleségeként 1885 nyarán vált az Andrássy család tagjává. Korának egyik legszebb arisztokrata hölgye volt, többször állt modellt Rippl-Rónai Józsefnek. A festő tervezte Andrássy Tivadar budai palotájának ebédlői berendezését, amely a gróf halála után az ablakokkal együtt a tiszadobi kastélyba szállították. Itt az ablakok a korábbi télikert átalakítása után kerültek a ma ismert helyükre.
Rippl-Rónai József portréja Andrássyné Zichy Eleonóráról
Eleonóra szépségét őrzi az a fennmaradt fénykép is, ahol Theodóra bizánci császárné jelmezében örökítették meg. „Egy jelmezbálon Theodóra Császárnőnek öltözve jelent meg, aranytrónuson ült, és nem hiszem, hogy a bizánci császárnő maga szebb lett volna nála” – írta később Eleonóra és Tivadar harmadik lánya, Katinka. A kép 1899-ben készült, jelmezét a császárné ravennai mozaikképe inspirálta, akinek az alakja a korszakban – Victorien Sardou 1884-es darabja nyomán – népszerű témája volt a korszak jelmezes báljainak.
Andrássy Ilona (1858–1952) Vaszary János 1905-ös festményén
Legendás lányok
Andrássy Tivadar korai halála után öccse, Gyula feleségül vette özvegy sógornőjét, segítve ezzel is a négy lánygyermek nevelését. Ilona, Borbála, Katinka és Klára csak „Duci bácsinak” hívták nagybátyjukat, akinek világnézete nagy hatással volt rájuk. Örökölték a családra generációk óta jellemző művészetszeretetet, és gyermekkoruk legszebb nyarait a tiszadobi kastélyban töltötték.
Andrássy Ilona (1886–1967), aki az első világháborúban főápolónőként dolgozott
A lányok nevelését Zichy Eleonóra maga irányította, szigorú napirend szerint éltek, nyelvtudásukat pedig angol, francia és német nevelőnők segítségével tökéletesítették. Később mindannyian magyar előkelőségekkel kötötték össze életüket, és házasságaikba is tovább vitték gazdag szellemi örökségüket. Ilona a Vöröskeresztnél ápolónői vizsgát tett, az első világháború idején pedig saját elhatározásából segítette a sebesülteket az olasz fronton. Klára a két világháború közti időszakban különféle legitimista politikai szervezetekben vállalt szerepet, az 1930-as évek végén pedig években részt vett a náciellenes értelmiségi mozgalmak szervezésében.
Andrássy Klára 1920 körül
Tragédiák után megújulás
Azonban a 20. század eseményei az Andrássy család több tagját is más országba, kontinensre sodorták. Ám volt köztük olyan is, akit a kommunista diktatúra kitelepített. A családhoz hasonlóan a tiszadobi kastélyt sem kímélte a második világháborút követő zavaros, tragédiákkal terhelt időszak.
A háború után államosították az épületet, amely 1950-től gyermekvárosként funkcionált és berendezése hamar pusztulásnak indult. Mára azonban a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) közreműködésének köszönhetően a kastély egykori lakóinak életvilágával együtt a park is megújult a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében.
A helyreállítás kiterjedt az egykor a család birtokában lévő műtárgyak visszavásárlására is (fotó: Múlt-kor / Hunyadkürti Soma)
2023. decemberi átadója óta a romantikus főúri rezidencia teljes pompájában várja látogatóit. A korszerű múzeumi eszközökkel megalkotott kiállításokon az ide érkezők nemcsak a kastély történetével és egykori lakóinak történelmi jelentőségével ismerkedhetnek meg, hanem bepillantást nyerhetnek abba a családi környezetbe is, amelynek szellemisége kivételes nőket adott Magyarországnak. (x)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Házmesterek a vészkorszakban
- Idén ősszel is megrendezik a Zsinagógák Hetét
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap