2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Aki szembeszállt a kommunistákkal - Kovács Bélára emlékezünk 

2014. február 25. 10:01 Csernus Szilveszter

Fogságban

A közhiedelemmel ellentétben Kovács Béla sosem volt a Gulag foglya. A budapesti fogsága után Sopronba, majd még 1947-ben az osztrák Neunkirchenbe került, Ausztria szovjet megszállási zónájának koncentrációs táborába. Itt több magyar fogolytól értesült a hírhedt kékcédulás választásokról. Innen később Baden bei Wienbe helyezték át, amelynek villájában rendezték be a szovjetek közép-európai elhárító parancsnokságukat, de börtönt is üzemeltettek. Itt Kovácsnak jó sora volt, udvariasan bántak vele. Leveleket írhatott (bár azokat nem küldték el), sétálhatott, és sokat sakkozott a börtönparancsnokkal. Mindeközben neje hiába kérte a kormányt, Rákosit vagy a szovjet parancsnokságot, hogy legalább bírósági tárgyalást eszközöljön ki férje számára.

1951-ben a foglyot Moszkvába szállították az Állambiztonsági Minisztérium börtönébe, 1952-ben pedig a minisztérium egy határozatában 25 év szabadságvesztésre ítélte. Az elhurcolt politikusnak tehát ítélete már volt, de bírósági tárgyalása továbbra sem. Két évig raboskodott Verhnyij Uralszkban, majd Sztálin halála után Vlagyimirbe szállították. Felesége visszaemlékezései szerint itt találkozott Berijával, Sztálin kémfőnökével, aki a Generelisszimusz halála utáni politikai harcokban került a vesztes oldalra.

Bár munkára nem kötelezték, nem kegyetlenkedtek vele, egészsége mégis drasztikusan romlott. Szívbetegségét és reumáját az orosz börtönorvosok még kordában tartották. A desztalinizáció börtönkörülményein is javított. 1955-ben már levelezhetett családjával a Vöröskereszt révén, olvashatott, sokat dominózott és megtanult oroszul, mire kiolvasta a börtönkönyvtárat - köztük Lenin műveivel. Német fogolytársai anyanyelvét is megtanulta és angolból társalgási szintre jutott. A koszt azonban továbbra is szűkös volt, és legyengülését az is elősegítette, hogy nikotinfüggőségét a cigarettával jól ellátott orosz börtönökben bőségesen tudta csillapítani.

1955-ben kegyelmi kérvényt írt Bulganyin szovjet kormányfőnek, mire szeptemberben a Szovjetunió Legfelső Tanácsa átadta a magyar hatóságoknak. Először Nyíregyházára, majd Jászberénybe szállították, ahol meglepetésére durvábban bántak vele, mint a szovjet börtönökben. A többszöri verés csak rontott egészségén. Mikor 1956 januárjában felesége végre meglátogathatta, ledöbbent: 47 éves, lesoványodott férje sokkal idősebbnek nézett ki, tekintete megszigorodott. Áprilisban engedték szabadon a budapesti körzeti börtönből.

Az államfői hivatalokat ellátó Elnöki Tanács nyomban kegyelmet adott Kovács Bélának, megszüntetve az ellene 1947. tavasza óta folyó eljárást. Falujába hazatérve lakása zarándokhellyé vált. Meglátogatta többek között Vas Zoltán, volt titkára Göncz Árpád (a rendszerváltás utáni Magyarország köztársasági elnöke), volt párttársa, Dobi István, aki időközben kommunista politikus lett, sőt még Rákosi is találkozóra hívta júliusi leváltása előtt.

Kovács Nagy Ferencet és Tildy Zoltánt hibáztatta meghurcolásáért, ugyanis szerinte ők meg tudták volna akadályozni azt. Kovács Bélát ráadásul letartóztatása után nem sokkal kizárták a Független Kisgazdapártból, amit hazatérése után sem tudott megbocsátani.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár