2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Aki szembeszállt a kommunistákkal - Kovács Bélára emlékezünk 

2014. február 25. 10:01 Csernus Szilveszter

Kovácsot kiadják a feje fölött

Nagy Ferenc kisgazda miniszterelnök még Kovács Béla ügyében is kompromisszumra törekedett. Február 8-án megállapodott a kormány, hogy a Nemzetgyűlés mentelmi bizottsága elé utalják az ügyet. Riesz István szociáldemokrata igazságügyminiszter próbálta a kihallgatást lehetővé tenni: javasolta a bizottságnak, hogy a kiadatásra mindenképp szükség van, mert „az összeesküvésben alapos gyanú terheli”, és csak vallomásával tisztázhatja magát.

18-án a Baloldali Blokk a kiadatásban, míg 19-én a Független Kisgazdapárt abban állapodott meg, hogy Kovácsot nem adják ki - ő a pártgyűlésen mindvégig ártatlanságát hangoztatta. De a kompromisszumra hajló vezetés kérésére másnap lemondott főtitkári pozíciójáról, illetve a kisgazda pártlap, a Kis Újság főszerkesztői tisztségéről.

Február 21-én a Nemzetgyűlés mentelmi bizottságában Marosán György és Farkas Mihály benyújtották a két munkáspárt nevében a mentelmi jog felfüggesztéséről szóló javaslatot. A törvényhozás ezúttal már nem engedett: a bizottság azt ötórás vita után elutasította. Itt a magyar Nemzetgyűlés végre megmutatta erejét a meghátrálás helyett, az alkotmányosság még felül tudott kerekedni a politikai és külső (szovjet) nyomáson. A nyomozást ugyanis a többség parlamenti vizsgáló bizottságra akarta bízni.

A Magyar Köztársaság kikiáltása a Parlament előtt (1946. február 1.)

Nagy Ferenc ennek ellenére kiutat próbált találni a súlyos helyzetből, mivel az MKP továbbra is ragaszkodott Kovács kihallgatásához. A baranyai politikus ekkor hazatért falujába - ekkor még nem tudhatta, hogy erre később évekig nem lesz lehetősége. A miniszterelnök és Varga Béla (ők ketten alkották Kováccsal a FKGP „vezető triumvirátusát”) 24-én megállapodott Rákosi Mátyás kommunista és Szakasits Árpád szociáldemokrata pártvezetővel, hogy Kovács Béla „önként” vállalja a rendőrségi kihallgatást.

A feltételek a következők voltak: a kihallgatásról jegyzőkönyvet vesznek fel, amit Kovács aláír, a kihallgatása 48 óráig tarthat, a rendőrség nem akadályozhatja szabad mozgásában, továbbá újabb 48 óra elteltével a rendőrség az anyagokat átadja a Népügyészségnek, amely elrendelheti az előzetes letartóztatást. Tildy Zoltán köztársasági elnöknek személyesen kellett rábeszélnie Kovácsot, hogy vállalja az ügyet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár