2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Aki szembeszállt a kommunistákkal - Kovács Bélára emlékezünk 

2014. február 25. 10:01 Csernus Szilveszter

Kovács, az „imperialista kém”

Másnap a SZEB közleményt adott ki, amelyben tudatták: Kovács Bélát a fegyverszüneti egyezményben lefektetett jogukra hivatkozva letartóztatták „földalatti szovjetellenes, fegyveres terrorista csoportok kialakításában és a szovjet hadsereg ellen irányuló kémkedés megszervezésében való aktív részvétele miatt”. Eddig nem került elő közvetlen bizonyíték arra nézve, hogy Kovács eltávolítására Rákosiék kérték volna a szovjet elvtársak besegítését.

A történeti irodalom a körülmények alapján mégis így tartja, amit Vas Zoltán 1982-es, a BBC-nek adott interjúja is megerősít. A kommunista „ötösfogat” tagja így nyilatkozott akkor: „Kovács Béla olyan népszerű volt, hogy nem tudtuk népszerűsége miatt magyar bíróság elé állítani, mert nem volt olyan magyar bíróság amely hajlandó lett volna elítélni, akkor a szovjet hadsereghez fordultunk, hogy ők tartóztassák le (…) Elhurcolták Magyarországról azzal a váddal, hogy imperialista kém és kémkedett a szovjet hadsereggel szemben.”

Nagy Ferenc lemondatása

A mentelmi jogának elvileg még mindig birtokában lévő nemzetgyűlési képviselőt a Vilma Királyné útja (ma: Városligeti fasor) 34. szám alatti épületbe vitték, amely már a főváros ostroma óta a szovjet állambiztonság rendelkezésére állt. Itt három hónapon át folyt kihallgatása, illetve további „tanúkkal” való szembesítése, amelyeket a MKP Nagy Ferenc májusi megbuktatására használt fel. Éppen akkor vallott ugyanis Kovács a miniszterelnökre - mint az összeesküvés következő résztvevőjére -, amikor az Svájcban tartózkodott, ahol így kénytelen volt emigrációban „maradni”, elkerülvén volt párttársa sorsát.

Az ország szuverenitásának súlyos megsértésére a Nyugat jegyzékekkel és sajtótámadásokkal reagált. A SZEB amerikai része jogos problémára hívta fel a figyelmet: Kovácsot mégsem a „köztársaság-ellenes összeesküvés” leple alatt távolították el, hanem szovjetellenes kémkedés vádjával - ennek ellenére „derült ki” kihallgatása során, hogy mégis részt vett az összeesküvésben, ami kapóra jött Nagy Ferenc lemondatásához.

Ezen kívül az amerikaiak és a britek azt kifogásolták, hogy a szovjetek hiába hivatkoztak a fegyverszüneti egyezményben lefektetett jogukra, hogy saját biztonságuk érdekében közbelépjenek, ugyanis azzal a szovjetek sértették meg a SZEB alapszabályait, hogy arról nem tájékoztatták előre a másik két nagyhatalmat. Kovács Béla letartóztatása tehát mindenképpen törvénytelen volt. Szviridov altábornagy válaszjegyzéke a belpolitikába való beavatkozás vádjára és a Kovács Bélát mentő érvekre komédiába illően válaszolt: „beismerte”.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár