2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Aki szembeszállt a kommunistákkal - Kovács Bélára emlékezünk 

2014. február 25. 10:01 Csernus Szilveszter

Andrássy 60-ból szovjet fogságba

1947. február 25-ének reggelén a Budapestre visszatért Kovács Béla az alkunak megfelelően jelentkezett az Andrássy út 60-ban ügyvédjével, a volt igazságügyi miniszterhelyettessel, Pfeiffer Zoltánnal. Mentelmi jogával nem élt. 

A Parlament előtt

Péter Gábor udvariasan fogadta, majd egy tisztje egy homályos terembe kísérte, ahova hirtelen bezúdultak a vallatók és öblös hangon gyalázni kezdték. A „hazaáruló”, „reakciós gazember”, „büdös paraszt” és „titkos társasági összeesküvő” kifejezések hallatán szóhoz sem jutott a képviselő. Ezután elvezették egy másik terembe, ahol szembesítették hónapok óta ott raboskodó párttársaival. Ők a több hónapos megdolgozás hatására könnyes arccal Kovács szemébe mondták, hogy ő volt a titkos társaság irányítója, az összeesküvés politikai irányítója.

A két órája tartó kihallgatást Kovács védője, Pfeiffer szakította félbe. Kivételes bátorsággal berontott az Andrássy út 60-ba, és követelte Kovács kiadását. A botrányt kerülni akaró Rajk László belügyminiszter telefonon felhívta Szviridov altábornagyot, a Szövetséges Ellenőrző Bizottság szovjet elnökét, aki engedélyt adott rá, hogy Kovácsék elmenjenek. Mikor Kovácsot Pfeiffer elé vezették, rémült arccal mondta: „ezt nem lehet túlélni”. Ezen gyanús fordulat ellenére azt hitték, megúszták.

Kovács azt követően beszámolt a Miniszterelnökségen barátjának, Nagy Ferencnek az eseményekről, majd ebéd után visszament a „Terror Házába”, ahol ismét szembesítették volt kollégáival. Továbbra is kitartott álláspontja mellett, miszerint nem tudott ilyen összeesküvésről. Estefelé a Váci utcai lakásában két orosz állambiztonsági tiszt zavarta meg Kovács Béláné, Samu László kisgazda képviselő és egy további vendég beszélgetését. Az NKVD tisztek házkutatást tartottak és iratokat foglaltak le.

Eközben Kovácsot az említett titkosszolgálat tisztjei az Andrássy útról házához kísérték, majd este 8 órakor megszólalt a csengője és egy NKVD tábornok jelenlétében a szovjet katonák elhurcolták. A halálra rémült Kovács Bélánét a sztálini titkosszolgálat tisztje azzal nyugtatta, hogy néhány nap múlva hazaengedik férjét. Ekkor még nem tudhatták, hogy a néhány nap több mint kilenc évet jelent.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár