Ezeréves játékhajóra bukkantak Norvégia partjainál
2017. március 6. 12:04
Egy fából faragott játékhajó és egy szinte teljesen épségben fennmaradt cipő is előkerült a norvégiai Trondheim közelében végzett ásatásokon. A leletek révén a kutatók rekonstruálni tudják a térség mezőgazdasági fejlődését és az itt élők mindennapi életéről is információkat szerezhetnek.
Korábban
2012-ben döntött a norvég kormány az Ørland-félszigeti katonai repülőtér kibővítése mellett. Az építkezéseket kiterjedt régészeti felderítés és ásatások előzték meg, amelyeket a Trondheimi Egyetemi Múzeum kutatói végeztek. Az ásatások során a régészek közel 120 ezer négyzetméternyi területet vizsgáltak át, amelynek során hét egykori farm maradványait azonosították. A lelőhelyeken talált szemétgödrök és egykori tűzhelyek rengeteg eszközt őriztek meg a letűnt korokból, míg a kutak alján számos olyan, szerves anyagból készült tárgyat is találtak, amelyek egyébként elrohadtak volna az évszázadok során.
A felfedezés jelentősége, hogy a gazdasági épületek különböző korszakokból származnak, így a legrégebbi Kr. e. 500 körül, míg a legújabbak a 11. században épültek. A leletek így lehetőséget nyújtanak a kutatóknak arra, hogy lépésről lépésre elemezhessék a térség gazdálkodó közösségeinek fejlődését. A The History Blog cikkéből kiderül, hogy a középkori anyag első elemzései alapján a kutatók egy kemény körülmények között élő, de viszonylag tehetősebb közösséggel számolnak, amelynek tagjainak a munka mellett szabadidős tevékenységekre is nyílt lehetőségük.
Az egyik kútban például egy fából gondosan kifaragott játékhajót találtak, amelynek közepén még egy lyukat is kialakítottak, ahová árbocot és vitorlát illeszthettek. Ugyancsak előkerült egy bőrdarab, amely egykoron egy cipőhöz tartozhatott, valamint egy szinte teljes épségben megőrződött lábbeli is. Először azt gondolták, hogy a leletek a kora újkor évszázadaiból származnak, de a szénizotópos vizsgálatok kimutatták, hogy azok valójában a 11. század elején készültek.
A kutatók szerint a játékhajó azt mutatja, hogy a helyi földműveseknek a munka mellett volt idejük arra is, hogy kifaragjanak egy ilyen játékot, míg az ugyancsak munkára fogott gyerekeknek lehetőségük nyílt arra, hogy játszhassnak vele. A bőrdarab egy cipő talpából válhatott le a mindennapi használat következtében, míg az épségben maradt cipő azt jelzi, hogy a közösség megengedhette magának, hogy adott esetben akár egy teljes cipőt is a szemét közé dobjanak.
Az ásatások lezárultával a kutatók következő lépésben a terepen gyűjtött talaj- és pollenminták elemzésébe kezdenek majd. Céljuk, hogy ezek alapján átfogó képet rajzoljanak a térség mezőgazdaságának történetéről, valamint kiderítsék, hogy miből állt az itt élő lakosság étrendje a különböző korszakokban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap