Űrtechnikával vizsgálják a Tudor-kori sírokat
2011. január 27. 11:38 The Guardian
Holdkutatásban alkalmazott technológiát használtak fel egy 16. századi angol síremlék megvizsgálásakor, amely a Tudor-reformáció egyik rejtélyét oldhatja meg.
Korábban
A leicesteri Space Research Centre munkatársai egy helyi művészettörténésszel, oxfordi és yale-i kutatókkal karöltve egy három éves projekt keretében vizsgálják a titokzatos sírokat, s könnyen lehet, hogy ezzel sikerül más megvilágításba helyezni a reformáció korát. A sírok a framlinghami parókián találhatók meg, közel a Howardok, a gazdag norfolki hercegi család egyik vidéki kastélyához. Ezek azonban eredetileg 50 kilométerre, Thetford Priorynál, a család hagyományos temetkezési helyén álltak, mielőtt VIII. Henrik fel nem számolta azokat az 1540-es években, amikor a harmadik herceg a londoni Tower vendégszeretetét élvezte.
Az eredeti síremlék darabjait 1934-ben találták meg a régészek, s évtizedeken keresztül egy raktárépület eldugott termében hánykolódtak; csak nemrégiben kerültek a tudósok látókörébe, Simon Thurley, az English Heritage igazgatójának erőfeszítése jóvoltából. A kutatásban résztvevő Phillip Lindley, a Leicesteri Egyetem művészettörténésze nemcsak a francia szobrászok keze nyomán elkészült sírhelyek magas színvonalú kivitelezésén döbbent meg, hanem azért is, mivel ez szerinte teljesen átértelmezheti a Tudor-korról alkotott képünket.
Lindley darabjaira szedné a sírt, hogy megvizsgálhassa, miként állították újra össze. „Nyilvánvalóan ezt nem tehetem meg. Beszéltem erről a Space Research Centre munkatársaival, akik felajánlották, hogy megszkennelik, virtuálisan szétszedik, majd összerakják a sírokat, ezáltal megtudhatjuk, hogyan nézett ki a Howardok eredeti síremléke” – nyilatkozta Lindley.
A két sírt a harmadik herceg kérte maga és veje, Henry Fitzroy, Richmond hercege számára, aki 1536-ban 17 éves korában halt meg, s aki történetesen a király törvénytelen fia volt. Fitzroy szoros kapcsolatot ápolt sógorával, Surrey earl-jével, a harmadik herceg fiával. Surrey sírja szintén Framlinghamban látható, ezt Lisa Ford, a Yale Center for British Art kutatója vizsgálta meg.
„A Howard-család központi szerepet játszik a 16. századi Anglia művészeti életében” – vallja Steven Gunn, az oxfordi Merton College történésze. „Azt tudjuk, hogy a sírokat a harmadik herceg börtönévei alatt szállították át Thetfordból, s most birtokunkban vannak a hiányzó darabok is. Vajon azért vitték Framlinghamba, mivel az eredeti helyszínen már szétrombolták őket, vagy egy IKEA-szerű építménnyel van dolgunk?” – tette fel a kérdést a kutató.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.