2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Modernizálva nyílt meg a Zsolnay Múzeum

2007. október 1. 08:00

Újra megnyitotta kapuit a pécsi Zsolnay Múzeum, melyet a két éven tartott felújítást követően Szili Katalin adott át a nagyközönségnek szombaton.

A gazdasághoz a 21. században is hozzátartozik a kultúra és a mecenatúra. Ha nem ápoljuk a kultúrát, amely része az életünknek, és nem örökítjük át a következő generációkra, a létünk is csonka marad - mondta az Országgyűlés elnöke ünnepi beszédében.

A szocialista politikus, aki délelőtt Georgi Pirinszkivel, a bolgár nemzetgyűlés elnökével közösen koszorúzta meg Harkányban a bolgár hősi emlékművet, azt mondta: a Zsolnayak neve a 19-20. században az iparban és a mecenaturában elért eredményeik okán összeforrt Péccsel, az egykor általuk létrehozott és működtetett manufaktúra alkotásaiból berendezett múzeum mostani felújítása pedig bizonyítja, hogy van jövője a kultúrának.

Fabényi Júlia, a Baranyai Múzeumok Igazgatóságának vezetője korábban elmondta: a Zsolnay Múzeum rekonstrukciója nagyrészt kormányzati forrásból, összesen 415 millió forintból valósult meg. A pénzből az épületet megerősítették, falait újravakolták, padlásterét beépítették, kiállítóterét bővítették. Az érdeklődők így a modernizált, jól megvilágított, légkondicionált termekben tartalmilag a korábbinál gazdagabb tárlatot láthatnak - közölte.

Elmondta, hogy az 1324-ben épült múzeumi ingatlan 1955 óta a világ legnagyobb, 12 ezer műtárgyat és 8 ezer dokumentumot magában foglaló Zsolnay-gyűjteményének ad otthont. Legszebb darabjai tematikus formában tekinthetők meg, az ismeretek elmélyítését pedig a termek falaira szerelt érintőképernyős monitorok segítik.

Az évi 73 ezer érdeklődőt vonzó Zsolnay Múzeum a világhírű Zsolnay-kerámiák történetét, jellegzetes darabjait mutatja be, megismertet továbbá a Zsolnay család történetével, s betekintést enged a gyár tervezőművészeinek munkásságába is - tette hozzá. Az épület sajtóbejárásán az is elhangzott, hogy a múzeumi rekonstrukció összességében jól sikerült. Ennek örömét azonban némiképp beárnyékolja, hogy tavaly nyáron szabálytalan munkavégzés következtében leverték a külső homlokzat egy reneszánsz falfestés-töredékét. A kivitelezőt és a restaurátort ezért milliós nagyságrendű bírsággal sújtotta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár