2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Reneszánsz falfestés leveréséért büntetett az Örökségvédelmi Hivatal

2006. augusztus 31. 14:00

Pénzbüntetéssel sújtotta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a közelmúltban azt a kivitelezőt és restaurátort, akik felelőssé tehetők amiatt, hogy megsemmisült a pécsi Zsolnay Múzeum reneszánsz falfestésének egy része - közölte a hivatal regionális irodavezetője az MTI-vel kedden.

A kínos esemény még júniusban történt, amikor az épület rekonstrukcióján dolgozók egyszer a restaurátor jelenléte nélkül láttak munkához és a vakolattal együtt levésték a műemlék ingatlan utcafronti homlokzatát ékítő Fájdalmas Krisztus című festményt, valamint a reneszánsz díszítő festés egy részét.
Tették mindezt annak ellenére, hogy a falfestés megmentésére szigorú restaurálási terv készült, a konzerválásra váró falrészeket még a munkálatok megkezdése előtt bejelölték.

A múzeum homlokzata

Millei Ilona megbízott Baranya megyei múzeumigazgató arról tájékoztatott, hogy a falfreskókra még a Zsolnay Múzeum épületének 1955-ös felújítása alkalmával, a falkutatások során bukkantak rá. A nemzetközileg is jelentős értéket képviselő, ritka alkotásokat konzerválták, de állaguk idővel annyira leromlott, hogy mostanra szabad szemmel alig voltak láthatóak.

A vezető, aki egyben a megyei igazgatóság főrestaurátora is, beszámolt arról, hogy jelenleg művészettörténészek és restaurátorok vizsgálják, milyen módon lehetne a megsemmisült és megmaradt töredékeket érzékeltethetővé tenni a látogatók számára. A munkához rendelkezésre állnak az épületről és a freskókról az 1950-es, az 1970-es és a 2000-es években készült fényképek és diák, valamint hasonló, olaszországi alkotásokról beszerzett dokumentumok.

A pécsi Zsolnay Múzeum mintegy félmilliárd forint értékű rekonstrukciója tavaly szeptemberben kezdődött. A két éven át tartó kivitelezés során a házat megerősítik, akadálymentesítik, falait újra vakolják, padlásterét beépítik, kiállítóterét növelik. Az 1324-ben épült ingatlan a világ legnagyobb, tizenkétezer műtárgyat és nyolcezer dokumentumot magába foglaló Zsolnay-gyűjteményének ad otthont. A múzeum a világhírű Zsolnay-kerámiák történetét, jellegzetes darabjait mutatja be a látogatóknak, továbbá megismertet a Zsolnay-család történetével, sőt, betekintést nyújt a gyár tervezőművészeinek munkásságába is. A Zsolnay Pécs egyik legnépszerűbb múzeuma, évente mintegy 73 ezer érdeklődőt vonz.

Szabálytalan munkavégzés miatt a kivitelező kétmillió, a restaurátor egymillió forint pénzbüntetést köteles fizetni - mondta el Weiler Árpád az MTI-nek.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár