2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kennedy matyóbabájától a cinkotai „Krisztusig” – az ismeretlen forradalom

2016. szeptember 9. 15:17

Kennedy és a forradalom

Máté Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem történelem tanár mesterszakának hallgatója JFK és az 1956-os magyar menekültek című előadásában kifejtette, hogy Kennedy először massachusettsi szenátoraként került kapcsolatba a forradalmárok ügyével. A legelső 1956-os távirat november 5-én érkezett hozzá 1956-tal kapcsolatban egy massachusettsi állampolgártól (amerikai katonai interveciót sürgetett Magyarországon). A küldemények folyamatosan érkeztek a szenátorhoz, és idővel egyre több lett a levél, és egyre kevesebb a távirat (magánszemélyek és szervezetek is írtak Kennedynek).

A levelekre az első időszakban beosztottjai küldtek egy háromsoros sablonválaszt, idővel azonban saját aláírása is a válaszlevelek aljára került. Érdekesség, hogy a név alapján sok esetben arra lehet következtetni, hogy a küldő nem magyar volt (legfeljebb csak egy távoli őse lehetett az). Férfiak és nők vegyesen küldtek JFK-nek leveleket – a legtöbb 1957 januárjában érkezett hozzá. Kennedy magyar menekülttől először 1958 elején kapott levelet. A levelek témák széles skáláját jártak körbe. Sokat sürgették a katonai intervenciót, hét levélben viszont a feladók azt kérték, (a nagy munkanélküliség miatt) állítsák le a magyarok bevándorlását Amerikába.

1960-ban az elnökválasztási több beszédet is tartott magyar településeket, de ez az amerikai magyar sajtót nem hatotta meg, New Brunswickban például nem is jelent meg a hírekben a beszéd. Ekkoriban nem hangzott el olyan beszéde, amelyek célzottan a magyaroknak szánt, a szovjetek elleni fellépést viszont több helyen is érintette, 1960 augusztusában pedig a bevándorláspolitika kapcsán kifejtette, hogy az elnyomott nemzetek menekültjeit be kell fogadni. JFK támogatta a menekültkvóta-reformot, és minél több menekültet szeretett volna befogadni. Elnökként folyamatosan levelezett, egyeztetett az 56-os magyarokkal. Érdekesség, hogy az 1960-as elnökválasztás során a demokraták azokban az 1956-ban még republikánus többségű államokban szereztek többséget, ahova sok magyar menekült érkezett.

Glant Tibor felszólalásában rámutatott, hogy az 1980-ban hozott menekülttörvényig csak a kommunista diktatúrákból érkezettek számítottak menekültnek az USA-ban. Emellett kifejtette, hogy az amerikai kultúra szerves része, hogy az emberek segítenek, amikor baj van. Az első világháborútól kezdve a szövetségi szintű mellett kialakult egy nem kormányszintű segélyezésű kultúra.

Hangsúlyozta, hogy az 56-osokat másképpen fogadták, mint a többi bevándorlót, az 56-osoknak nagyon jó volt a PR-juk. Karácsonykor egy televíziós show keretében még gyűjtést is szerveztek az 56-os magyar menekültek számára. Hozzátette, az az Egyesült Államok is teljesen más volt a korábbiakhoz képest, amelybe az 56-osok érkeztek, és kifejtette, úgy véli, identitás szempontjából nemcsak az óhaza, hanem az elképzelt óhaza is rendkívül fontos szerepet játszott. A magyar menekültek kedvező fogadtatása ellenére meg kell említeni, hogy politikai szerepük idővel megkérdőjelezhetővé vált, mivel a magyar emigránsok gyakran kerékkötői voltak a kétoldalú kapcsolatok kibontakozásának és megerősödésének.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár