Kegyetlenül megtorolták a rabszolgatartók az amerikai történelem legnagyobb szökési kísérletét
2020. július 1. 12:43 Múlt-kor
Korábban
Az incidens
Azon az éjjelen – a város fekete lakosaira kiszabott, este 10 órakor kezdődő kijárási tilalom alatt – 63 felnőtt és 14 gyermek lopódzott ki gazdájuk háztartásából, köztük Mary Bell és nyolc gyermeke, valamint Mary és Emily Edmonson négy felnőtt testvérükkel.
A ködös, esős éjszakában a szkúner felhúzta a horgonyt, és erős széllel a háta mögött megindult keletnek a Potomac folyón a tenger felé. A szerencse azonban hamarosan elhagyta a merész szökevényeket.
A szél és a köd hamar elillant, és a hajó lassan úszott lefelé a folyón – bárki, aki esetleg figyelte a folyót, tisztán láthatta. A szökésben lévő rabszolgák feljelentéséért ekkoriban igen busás jutalmakat kínáltak fel, ráadásul büntethető volt az, aki szökevényt látott, de nem értesített róla senkit. A fedélzeten nagy volt a feszültség.
Drayton, Sayres és English feladata az volt, hogy a folyón épségben megtegyék a több, mint 150 kilométert a tengerig, ahol a Chesapeake-öbölben aztán észak felé fordulva újabb hosszú út várt rájuk a szabad államok felé. Lehetőség szerint az egész utat az éj leple alatt kívánták megtenni.
A kedvezőtlen időjárásnál is veszélyesebb volt azonban az árulás réme. Washingtonban éppen egy fekete fogathatjó, bizonyos Judson Diggs – akinek minden oka meglett volna szimpatizálni a szökevényekkel – feljelentette őket.
Diggs az egyik szökevényt szállította a kikötőbe, ahol azonban kiderült, hogy az illető nem tud neki fizetni, azonban megígérte, hogy később megteszi közvetítők révén. Diggs végül úgy döntött, elárulja az egész szökést.
Egy Dodge nevű georgetowni rabszolgatartó reggel hamar észrevette, hogy több rabszolgája megszökött, és Salem nevű gőzhajóján egy 35 fős csoporttal útnak indult a Potomacon felkutatásukra.
A gőzhajó hamar beérte a szkúnert, amely eddigre egy viszonylag rejtett szakaszon lehorgonyzott, hogy megvárja, amíg feltámad a szél. A gőzhajón lévők azonnal a The Pearl fedélzetére léptek, és követelték a rabszolgákat, akik azonban nem adták fel olyan könnyen: harcba bocsátkoztak üldözőikkel.
Végül Drayton, látva a helyzet reménytelenségét, rábeszélte utasait, hogy adják fel magukat. A 77 szökevényt újra láncra verték, a szkúnert pedig a gőzös visszavontatta Washingtonba. A kikötőbe megérkezve Sayres-t, Draytont és Englisht a férfi szökevényekkel együtt állították közszemlére, a felháborodott tömeg nagy örömére.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20