2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Ószláv kincsekre bukkantak a Tengermelléken

2012. június 21. 09:37 MTI

Az ószláv szellemi kultúrára utaló XI. századi istenség faszobrát és egy gazdagon díszített szaru hangszerfúvókát találtak a lengyel régészek a Tengermelléken fekvő Wolin szigetén.

A fúvókát májusban, míg a szobrot még januárban találták a sziget Wolin nevű városában épülő kikötőjében a Lengyel Tudományos Akadémia (PAN) régészei - adta hírül a PAP lengyel hírügynökség. Az egy méter magas faszobor nagyon ritka darabnak számíthat, ha a régészek feltételezései bebizonyosodnak, és kiderül, hogy valamikor megmunkált arcmása is volt, amely az évszázadok folyamán elkopott.

A másik műkincs egy 3,5 centiméter hosszú, igényesen díszített szarutárgy: feltehetően hangszerfúvóka. Wojciech Filipowiak régész elmondása szerint rendkívül míves, jellegzetes ószláv faragású eszköz, amelyet körkörösen pogány istenek képmásaira emlékeztető tizenkét stilizált arcmással díszítettek. A kutató szerint a még nem egyértelműen azonosított használati tárgy gazdag ornamentikája széles körű jelképes és vallási értelmezési lehetőségeket nyújt.

A jelenlegi régészeti kutatások során csaknem 70 centiméterrel a tengerszint alatt fakonstrukciókat is feltártak, amelyek valószínűleg a partfal erősítései vagy a kunyhók maradványai és a védőpalánk részei. Ezen kívül edények és a kézművesek által használt tárgyak is előkerültek itt.

Wolin a kora középkorban Észak-Európa legnagyobb és legtehetősebb városai közé tartozott, amit a XIX. század óta itt feltárt műemlékek gazdagsága és a számos szaru- és borostyáneszköz jelenléte is bizonyít. Becslések szerint a városnak több ezer lakója is lehetett, akik elsősorban kereskedésből éltek. Ez utóbbira utalnak a szigeten talált skandináv, nyugat-európai, bizánci, sőt észak-afrikai tárgyak.

A városról a skandináv sagákban és több krónikában is fennmaradtak jelzések. A gazdag Wolinról mintázták valószínűleg a bűneiért megbüntetett és a tenger által elnyelt Wineta város legendáját, más források szerint ez lehetett a XIII. században körülírt Jomsborg, amelyet állítólag I. Harald dán király alapított.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár