A német titkosszolgálatnak dolgozott a lyoni hóhér
2011. január 18. 11:11 Spiegel Online, MTI
A nyugatnémet titkosszolgálattal működött együtt a II. világháború után Klaus Barbie Gestapo-főnök újonnan előkerült dokumentumok szerint. Ezzel egy időben más forrásokból ismertté vált, hogy Izrael már 1949-ben el akarta rabolni Adolf Eichmannt.
Korábban
Barbie, a "lyoni hóhér", az 1960-as években Bolíviából segítette a nyugatnémet titkosszolgálat munkáját - írta meg a Der Spiegel német politikai hetilap. Barbie 1942 és 1944 között állt a lyoni Gestapo élén, 1951-től Klaus Altmann álnéven élt Bolíviában. Az NSZK titkosszolgálatának (BND) dokumentumaiban Adler vagy Águila néven bukkant fel. A szolgálat egy San Franciscó-i bankba utalt pénzt munkájáért.
A BND végül 1967-ben szakította meg a kapcsolatot "Altmannal", mert túl veszélyesnek látták a közös munkát. Barbie-t 1983-ban a bolíviai hatóságok kiadták, Franciaországba szállították. Öt évvel később életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték, Lyonban halt meg 1991-ben.
A Der Spiegel arról is beszámolt, hogy az izraeli titkosszolgálat már 1949-ben el akarta rabolni Ausztriából Adolf Eichmann náci háborús bűnöst. Történelmi dokumentumok szerint akkoriban az a hír járta, hogy Eichmann meg akarja látogatni feleségét az ausztriai Bad Ausseeben. A náci vezető azonban végül nem bukkant fel, így az izraeli kommandó dolgavégezetlen maradt. A dokumentumok szerint az ügynököket és az elrabolt Eichmannt a salzburgi repülőtéren várta volna egy gép, amely Izrael felé repült volna. Az akció előkészítésébe az osztrák biztonsági szolgálatot is bevonta Izrael bécsi képviselete.
A zsidók deportálását szervező Eichmann tartózkodási helyéről szóló információk egy Josef Adolf Urban nevű férfitól származtak. Urban az osztrák szolgálatok informátora volt, de együttműködött Simon Wiesenthal nácivadásszal és több titkosszolgálattal is. A BND állítólag már 1958-ban értesítette az amerikai ügynököket arról, hogy Eichmann Argentínába menekült. Ezt 2006-ban nyilvánosságra hozott CIA-dokumentumok is alátámasztják. Eichmann Ricardo Klement néven élt a dél-amerikai országban, ahová családját is sikerült kimenekíteni. A náci háborús bűnöst 1960-ban rabolta el az izraeli titkosszolgálat, Jeruzsálemben állították törvényszék elé, majd kivégezték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.