Meghalt a németlövői mészárlás egyik lehetséges gyilkosa
2010. július 7. 13:04 MTI
90 éves korában meghalt Adolf Storms, akit azzal vádoltak, hogy a náci SS tagjaként megölt 58 magyar zsidót. Mivel tettéért még nem állították bíróság elé, a felelősségre vonást megúszta. A dortmundi ügyész azt mondta, csalódottak, hogy a bírósági tárgyalás a tavaly novemberi vádemelés után nem kezdődhetett meg.
Korábban
Meghalt Németországban egy magyar zsidók lemészárlásával gyanúsított volt SS-tag, még mielőtt bíróság elé állíthatták volna. Adolf Storms 90 éves korában halt meg duisburgi otthonában június 28-án. Halálának pontos okát még nem tudják, közölte kedden Andreas Brendel dortmundi ügyész.
Storms ellen tavaly novemberben emeltek vádat azzal a gyanúval, hogy a náci SS tagjaként 1945 márciusa végén, nem sokkal a II. világháború vége előtt részt vett 58 magyar zsidó munkaszolgálatos lemészárlásában a burgenlandi Németlövő (Deutsch Schützen) faluban. A vádlott, valamint néhány SS-tag társa, akik valamennyien az SS ötödik - Viking - páncélos hadosztályában szolgáltak, március 29-én a magyar határhoz közel eső osztrák falu melletti egyik erdős területre tereltek több csoportban legalább 57 munkaszolgálatost. Ott elvették tőlük értéktárgyaikat, egy tömegsír szélére térdepeltették, majd hátulról a sírba lőtték őket. Másnap Storms maga lőtt le még egy zsidót, mert már nem volt képes menetelni Németlövőről egy másik faluba, Hartbergbe.
Brendel elmondta, csalódottak amiatt, hogy nem kezdődhetett meg a bírósági tárgyalás Storms ügyében, de az ügyészségnek még azt kellett vizsgálnia, hogy a férfi alkalmas-e a felelősségre vonásra.
A németlövői mészárlás áldozatainak földi maradványait 1995-ben találta meg a tömegsírban egy ausztriai zsidó szervezet. Később emléktáblát helyeztek el ott. A náci bűncselekmények kivizsgálásával megbízott dortmundi ügyészség egyik ügyésze, Ulrich Maass 2008-ban kezdett el nyomozni Storms után, mert egy bécsi egyetemista, később pedig egy egyetemi munkacsoport kutatást végzett a németlövői tömeggyilkosság ügyében. Ők értesítették az ügyészt arról, hogy az egyik gyilkos feltehetőleg Duisburgban él, a városi telefonkönyvben bukkantak rá a nevére.
A vádlott a háború után amerikai hadifogolytáborba került, de 1946-ban szabadon engedték. Évtizedeken keresztül állomásfőnökként dolgozott egy vasúti pályaudvaron. Megváltoztatta neve írásmódját, ami nyilvánvalóan hozzájárult ahhoz, hogy ilyen sokáig rejtőzködni tudott.
Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ igazgatója elmondta Storms halálhírére reagálva, hogy ez az eset klasszikus példája annak a kihívásnak, amellyel a szervezet a náci háborús bűnösök felelősségre vonásakor szembesül. "Legalább már nyomoztak ellene, és vádemelés is történt az ügyében" - mondta Zuroff az AP hírügynökségnek adott telefonos interjúban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap