Skót nővér mentette a zsidó gyerekeket Budapesten
2010. május 5. 20:09 MTI
Jane Haining skót presbiteriánus missziós nővérre, a Magyarország 1944. márciusi német megszállásakor zsidó gyermekeket védő nevelőnőre emlékeztek Budapesten.
Korábban
A VI. kerületi Vörösmarty utcában álló Skót Misszió templomában, ahonnan az asszonyt 1944 márciusában elhurcolták, koszorút helyeztek el mások mellett Greg Dorey brit nagykövet, Aliza Bin-Noun izraeli nagykövet, Aaron Stevens, a Skót Misszió vezetője, Szabó Vilmos külügyi államtitkár, Lévai Katalin, a Baráti Kör a Holokauszt Emlékőrzéséért Egyesület elnöke, Dési Tamás a Mazsihisz képviseletében, valamint Jane Haining egykori tanítványai.
Aliza Bin-Noun emlékeztetett arra, hogy a Világ Igazai közé tartozó Jane Haining nem fordult el a gyermekektől a legsötétebb időszakban sem, ám emberségéért az életével fizetett; Auschwitzban egy gázkamrában halt meg. Felidézte, amikor Jane Haininget felszólították arra, hagyja el az iskolát, és térjen vissza hazájába, azt válaszolta: "ha ezeknek a gyermekeknek szükségük volt rám a napsütésben, mennyivel inkább szükségük lesz rám a sötétségben".
Greg Dorey arról beszélt, hogy a skót missziós nővér azt üzeni nekünk, merjünk szembenézni az intoleranciával. "A múltat már nem, de a jövőt még meg tudjuk változtatni" - mutatott rá. Elmondta, Jane Haining életéről film készül Hegyeken át vezet az út a mennybe címmel; a missziós nővér e szavakat akkor vezette papírra, amikor egy marhavagonban Auschwitz felé vitték.
Szabó Vilmos a koszorúzás előtt arról beszélt, semmilyen körülmények között nem indokolható az emberi méltóság sárba tiprása. Lévai Katalin pedig arról szólt, Jane Haining egyike azoknak a hétköznapi hősöknek, akiket önfeláldozásukért meggyilkoltak. Elmondta, őszre konferenciát szerveznek a meggyilkolt missziós nővér emlékére, hogy így tisztelegjenek a "britek Schindlereként" is emlegetett Jane Haining emléke előtt.
A skóciai Dunscore faluból származó Jane Haining 35 évesen került Budapestre egy leányotthon nevelőnőjeként. A második világháború kitörésének hírére, amely cornwalli nyaralása közben érte, azonnal Budapestre utazott. A németek kémkedés és zsidókkal érintkezés vádjával tartóztatták le. Előbb a Fő utcai börtönben tartották fogva, majd Kistarcsára vitték, innen szállították másokkal együtt egy marhavagonban Auschwitzba, ahol egy gázkamrában megölték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap