Egy hontalan Nobel-díjas író Budapesten
2010. január 20. 11:04
1935. január 16-án a Belügyminisztérium átiratban kérte a vallás- és közoktatásügyi miniszter, valamint a külügyminiszter állásfoglalását a hitleri Németországot korábban elvi okokból elhagyó, érvényes útlevéllel nem rendelkező Nobel-díjas író, Thomas Mann Magyarországra való beutazásával kapcsolatban - mutatta be Nagy Ferenc a Magyar Országos Levéltár honlapján közzétett dokumentumokban.
Korábban
1935. január 16-án a Belügyminisztériumtól — állásfoglalás céljából — a következő átiratot juttatták el a vallás- és közoktatásügyi miniszterhez és a külügyminiszterhez: „Dr. Thomas Mann, született Lübeckben 1875. június 6-án, német író, jelenleg hontalan, volt német állampolgár, jelenleg Küsnacht-Zürich-i lakos, akinek a müncheni rendőrigazgatóság által A 504. szám alatt kiállított útlevele érvénytelenné vált és aki jelenleg a berni (svájci) rendőrigazgatóság által P 17744. R/F. szám alatt kiállított és 1935. augusztus 1-jéig érvényes, un. személyazonossági igazolvány (hontalan útlevél) birtokában van. A Külföldieket Ellenőrző Országos Központi Hivataltól a saját és felesége részére Magyarországra való beutazásra és f. é. január hó 26-29-ig Budapesten való tartózkodásra érvényes vízum megadását kéri, mert a budapesti Belvárosi Színház meghívására f. hó 27-én délelőtt »Wagner nagysága és szenvedése« címen, minden politikai vonatkozás nélkül, felolvasást óhajt tartani.”
Válaszában Hóman Bálint vallás- és közoktatásügyi miniszter Thomas Mann-t a világ egyik legkiválóbb Nobel-díjas írójának nevezte, „a továbbiak tekintetében a külügy- és a belügyminiszter urak elbírálására bocsátja a kérdést”. A Külügyminisztérium részéről az író beutazásával kapcsolatban „nincs észrevétel”.
1935 januárjában a Pesti Napló és a Magyarország című lapok értesülései szerint Thomas Mann beutazási engedélyezése körül nehézségek adódtak. A Magyar Távirati Iroda 1935. január 23-i lapszemléje közli, hogy „az elterjedt hírekkel kapcsolatban illetékes helyről a következőket tartják szükségesnek nyilvánosságra hozni: Thomas Mann-nak nem kellett volna különösebb beutazási engedély, ha Thomas Mann német útlevéllel jönne Budapestre. Ő azonban nem német útlevéllel utazik, hanem Svájcban kapott igazolvány alapján kért beutazást Magyarországra. Hangsúlyozni kívánják illetékes helyen, hogy nem a magyar kormány állapította meg három napban Thomas Mann magyarországi tartózkodásának idejét, hanem ő maga kért január 26-tól 29-ig tartózkodási engedélyt. Ha bármilyen okból magyarországi tartózkodását meg akarná hosszabbítani, a magyar kormány semmi körülmények között sem fog ez elé akadályokat gördíteni”
Thomas Mann Naplója szerint január 26-án, szombat este 10-kor érkezett Bécsből vonattal Budapestre. Január 27-én, vasárnap: „fél tizenegykor autóval a Belvárosi Színházba; embertömeg. A kezdet: szépen berendezett színpad, nagyon kedvező fogadtatás és többszöri visszahívás. Autogramvadászok esztelen tolongása. Sajtókonferencia az irodában.”
A sikeres budapesti tartózkodás után a Napló tanúsága szerint a Nobel-díjas író január 28-án vonattal visszatért Bécsbe.
Thomas Mann élete
Az eredeti cikk a MOL oldalán
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20