Elhunyt a Hitlerrel szembeni német ellenállás kulcsfigurája
2010. január 4. 17:01 MTI
Január 1-jén, 98 éves korában elhunyt Freya von Moltke, az Adolf Hitlerrel szembeni német ellenállás jeles tagja.
Korábban
Freya Deichmann 1911-ban született Kölnben, bankárcsaládban. Tizennyolc évesen ismerkedik meg Helmuth James Graf von Moltkéval, akivel 1931-ben összeházasodnak. A pár von Moltke sziléziai birtokán, Kreisauban telepedik le. 1932-ben Berlinbe költöznek, ahol von Moltke nemzetközi jogi irodát nyit, és az ifjú feleség is jogi diplomát szerez. Mindketten a kezdetektől fogva ellenzik Hitler uralmát, jogászként próbálják segíteni az üldözötteket. 1939-ben Helmuth von Moltkét besorozzák mint nemzetközi és hadijogi szakértőt. Szolgálata alatt fellép a hadifoglyokkal és civilekkel szembeni emberséges bánásmódért a németek által megszállt területeken.
A von Moltke házaspár kulcsszerepet játszik a náciellenes Kreisaui Kör 1940-es megalapításában. A több tucat egyházi embert, gazdasági szakértőt és diplomatát tömörítő kör tagjai a már említett kreisaui birtokon találkoznak, hogy megvitassák a háború utáni demokratikus újrarendeződés kérdéseit. A Kreisaui Kör 1943-ban kapcsolatba lép a Claus von Stauffenberg vezette katonai ellenállással is, és támogatja a 1944. július 20-i Hitler elleni sikertelen merényletet is.
Helmuth James Graf von Moltkét a Gestapo 1944 januárjában letartóztatja, egy évre rá kivégzik. Freya von Moltke a háború után két fiával először visszatér a családi birtokra, 1947-ben azonban a Dél-afrikai Köztársaságba utazik, ahol anyósa született. Itt szociális munkásként dolgozik, azonban egyre nehezebben viseli az apartheid rezsimet, így 1956-ban visszatér Németországba, és elkezdi feldolgozni a Kreisaui Kör háború alatti tevékenységét.
1960-ban az Egyesült Államokbeli Vermont államba költözik, hogy együtt éljen a szintén német származású Eugen Rosenstock-Huessyvel, a Dartmouth College professzorával. Rosenstock-Huessy 1973-as halálát követően Freya von Moltke annak szenteli életét, hogy gondozza a két férfi - Helmuth James Graf von Moltke és Rosenstock-Huessy - életművét. 1988-ban jelenteti meg németül von Moltke 1939 és 1945 között neki írt leveleit, visszaemlékezései pedig Emlékek Kreisauról és a német ellenállásról címmel 1997-ben láttak napvilágot. Előbbiért 1989-ben átvehette a Scholl Testvérek Díjat.
A kommunizmus 1989-es bukását követően a német és a lengyel kormány a kreisaui birtokot választotta a két ország közötti megbékélési mise helyszínéül. A birtokon jelenleg az európai integrációt előmozdítani hivatott ifjúsági központ működik, melynek fenntartását a Freya von Moltke Alapítvány segíti.
Freya von Moltke fia elmondása szerint rövid vírusfertőzésben hunyt el amerikai otthonában, családja körében. Temetését január 8-ra tűzték ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap