Visszakerülhet eredeti helyére a munkácsi turulmadár
2007. november 5. 13:00
Munkácson újra állni fog a turulmadár, mégis elkészül a vereckei emlékmű, és Kárpátalja visszanyeri legszebb magyar emlékműveit is - írta Miklós Gábor a Találjuk-ki Közép-Európát oldalán.
Korábban
Kárpátalja - kis területe ellenére - nagyon fontos történelmi események színtere volt a magyar történelem során. A vidékkel legtöbbször szóba hozott események között mindenképpen meg kell említeni a Vereckei-hágót, mint a honfoglalással összeforrt helyszínt, valamint Munkács várát és annak legendás védőjét, Zrínyi Ilonát. Nem véletlen, hogy a két legfontosabb magyar emlékmű ehhez a területhez és városhoz kapcsolódik.
Munkács várában a magyar honfoglalás ezeréves fennállásának emlékére emelték a hatalmas turulmadár-szobrot, amit 1924. december 17-én a csehszlovák hatóságok eltávolítottak. Most újra felkerülhet a magyar mondavilág szent állata Munkács falaira. Mihajlo Beleny ungvári szobrászművész ugyanis elkészítette a szobor pontos mását, amely várhatóan október végén érkezik meg Kijevből. A bronzból kiöntött madár szárnyának fesztávja meghaladja az öt és fél métert. Bár néhány ukrán nacionalista tiltakozását fejezte ki a munkácsi emlékmű visszaállítása miatt, jó hír, hogy a helyi és országos hatóságok semmilyen akadályt nem gördítenek a turul elé.
A munkácsi történésekkel egy időben röppent fel az hír, hogy mégis befejezik a Vereckei-hágó honfoglalási emlékművét, és 2008. március 14-én ünnepélyesen fel is avatják. Ezt Sólyom László, a Magyar Köztársaság köztársasági elnöke erősítette meg.
Az emlékmű tervei megvannak, az engedélyeztetéssel sincsen probléma, mivel minderre már régebben sor került. Ha a körülmények kedvezően alakulnak, akkor a ma csak vereckei torzóként emlegetett alkotás elnyeri valódi formáját, ami az életfa motívumot éppúgy magába foglalja, mint a hét vezér és a vérszerződés jelképét is.
1896-ban, a millennium évében, Magyarország hét pontján, köztük a munkácsi várban állítottak fel turul-emlékművet. A szobor 1924 decemberéig hirdette az ezeréves évfordulót, amikor a csehszlovák hatóságok lefűrészelték talapzatáról, majd ledöntötték a helyéről. A bronzmadarat azonban nem szállították el, a várudvarban várta további sorsát. A bevonuló szovjet megszállók feldarabolták, majd beolvasztották, és ötágú csillagokat öntöttek belőle a frigyesfalvi vasgyárban 1945 májusában (ez a vasgyár öntötte Magyarország első Kossuth-szobrát is). A Munkácsról Amerikába elszármazott Pákh család mentette meg a barbár kezek elől a szobor talapzatát, valamint az ottfelejtett madárlábakat is. Ezek a millenniumi szobor egyetlen, ma is fellelhető eredeti darabjai. |
A cikk eredeti megjelenési helye
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.