Virtuális örökséggé válnak a letűnt világok
2007. május 25. 13:00
Korábban
A számítógépes grafika Szent Grálja
Jelenleg azonban még nem tudják megvalósítani az ilyen típusú kulturális örökséget. Rengeteg kutatásra van ugyanis még szükség ahhoz, hogy rekonstruálni és mozgóképpé tudják alakítani az egyes történelmi helyszíneket. A virtuális animáció megtekintéséhez szükséges szemüveg több mint 3000 dollárba kerül, és a hordozható számítógép egyelőre túl nehéz egy ember számára. `Olyan szemüvegre van szükségünk, amely csak 1 euróba kerül` - véli Magnenat-Thalmann.
A MIRALab nem új a szakmában és az ő nevükhez fűződik Pompeji virtuális örökségi programja is. A csapat a múzeum leleteiről virtuális másolatot készített, hogy közelebb hozza az itáliai város életét a Vezúv csaknem 2000 évvel ezelőtti kitörése előtt. "A romok megtekintése helyett bemehetünk egy tavernába, ahol freskókat, kenyeret és bort láthatunk, nézhetjük, ahogy az emberek latinul beszélgetnek egymással. A 3 dimenziós szemüveg és a zsebszámítógép segítségével részesei lehetünk az egykor volt mindennapoknak" - meséli Magnenat-Thalmann.
Efraimoglou egyetért azzal, hogy még sok a tennivaló. "Animációs figuráink egyelőre még nem tűnnek valóságosnak, ezért az emberi tényező szerepe minimális. A geometria nagyon bonyolult, így inkább úgy néz ki, mint egy videójáték, ahol az alakok nincsenek jól kidolgozva, és gépiesen mozognak. Nem olyan látványt szeretnénk, mint amit a Jurassic parkban, a Csillagok háborújábn vagy a Titanicban láthattuk. Tanítani akarunk. A számítógépek kapacitásának növekedésével a geometria is javulni fog. Ha visszatekintek a nyolc évvel ezelőtti kezdetekre, hozzáértésünk gyerekesnek tűnik. Nem tudtunk árnyékokat készíteni és a képek kartonpapírból készültek. Mára már sokat fejlődtünk, de még hosszú út áll előttünk. A fényképhez hasonló realizmus a számítógépes grafika utolsó szent Grálja."
A látogatók egyre növekvő száma bizonyítja a virtuális világ sikerét: csak idén márciusban ötezren látogattak el a Hellenisztikus Világ Alapítvány programjára. Az interneten böngészők számára egyelőre még nem elérhető a virtuális örökség, mert a házi számítógépek sávszélessége és feldolgozási sebessége ezt még nem teszi lehetővé. Amíg ez meg nem valósul, virtuális olimpiai kiállítást terveznek 2008-ban Pekingbe, majd négy év múlva Londonba. "Csak egy lemezre van szükség, amin minden rajta van, és egy hasonló készülékre a célállomáson. A többi már könnyű, a virtuális világban ugyanis bárhová elmehetünk."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap