Korallzátonyon rekedt rabszolgák
2006. október 17. 10:15
Francia expedíció indult az Indiai-óceánban lévő parányi Tromelin-szigetre, hogy felkutassa a szigeten a XVIII. században hajótörést szenvedett és 15 évre "ottfelejtett" rabszolgáknak a nyomát.
Korábban
Az alig egy négyzetkilométer területű, legmagasabb pontján is csak 6 méteres kopár szigetet homok és koralltörmelék borítja, gyér növényzettel. Ugyanakkor számtalan vízi madár és a parton tojó teknős lakója van. A hajótöröttek első dolga az volt, hogy kutakat ástak, és 5 méter mélységben találtak is tejszerű és kissé sós vizet. Kezdetben a hajóroncsról áthozott élelmiszerekkkel, madarak és teknősök húsával táplálkoztak. A személyzet ezután egy összeácsolt tutajon visszaindult Madagaszkárra, megígérve a szigeten hagyott 60 rabszolgának, hogy majd visszajön értük.
Még meglepőbb volt, hogy a kopár szigeten, amelyet az év 12 hónapjából 11-ben viharok ostromolnak, a hajótöröttek 15 éven át megőrizték tábortüzük lángját. A nyolc túlélőt 1776-ban Ile de France francia kormányzója fogadta be. Első dolga az volt, hogy nevet adott a csecsemőnek: a kisded Mózes nevét kapta, aki szintén talált csecsemő volt.
A túlélők elbeszélései alapján a dráma bőséges dokumentációval bír a francia és a brit tengerészeti archívumokban találhatók - mondta el az AFP-nek a szigetet feltáró expedíciót vezető Max Guérout régész. "Szeretnénk megérteni, hogyan tudtak életben maradni, táplálkozni ezek az emberek, hogyan szerveződtek közösséggé, hogyan vették fel a harcot a tengerről, amikor ők maguk a madagaszkári fennsíkokról érkeztek" - mondta Guérout, aki reméli, hogy megtalálja többek a szigeten meghalt rabszolgák sírját.
Az expedíció egyik régésze, Jean-Paul Demoule rámutatott: "A hajótörötteknek, akik előzőleg talán nem is ismerték egymást, újra kellett teremteniük az egész társadalmat, annak szervezetét, rítusait, és ebből a szempontból az expedíció kutató munkája rendkívül izgalmas lesz."
Az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete, az UNESCO és a szigeten megfigyelő állomást fenntartó francia meteorológiai intézet támogatásával megszervezett expedíció résztvevői remélik, sikerül majd feltárniuk a Tromelin szigetén meghalt "elfelejtett rabszolgák" történetének újabb részleteit.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap