2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Akinek Erdély aranykorát köszönhetjük

2013. november 15. 12:00

Okos gazdaságpolitikai döntések

Bár a fejedelemség népe eleinte inkább félte, mint szerette új urát, s országlása első diétáján rögtön megszavaztatta az uralkodóval való szembenállás akkor legmodernebb ideológiáját, a kálvini reformáció ellenállási tanát, az idő előrehaladtával a Bethlennel érkező kül- és belpolitikai stabilitás, gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődés, relatív széles külpolitikai mozgástér, nemzetközi sikerek, a folyamatos háborúzás és bizonytalanság utáni aranykor beköszöntének ténye enyhítette az alattvalók szembenállását, valamint kiváltotta az utókor megbecsülését.

Az elődje középkori viszonyokat tükröző gazdaságpolitikáját felváltva Bethlen újfajta kormányzásba kezdett: mivel ő maga nem tartozott a magyarországi nagybirtokosok közé, mint a többi erdélyi fejedelem, ezért azon bevételek növelésére törekedett, amelyet a fejedelmi jogkörből fakadóan meg tudott szerezni. Első intézkedései egyikeként az előd birtokadományait vette vissza, majd a nemesség megadóztatásán fáradozott, ám ezen kísérletei az egységes ellenállás miatt megbuktak.

A 16. századi elődök (főként Báthori István) gazdaságpolitikáját folytatva egyfajta merkantilista elvet vezetett be, amely az értékálló pénzek, s a bányák kincseinek Erdélyben tartására szorította a kereskedőket. Ügyes húzásnak bizonyult, hogy a városok iparosait különböző monopóliumokkal nagyobb bevételhez juttatta, így a városok módosabbak lettek. Az ekként megnövekedett jövedelmek után az adó is folyamatosan emelkedett. Jól jellemzi a tendenciákat Kolozsvár példája: míg 1614-ben a kincses városból csupán 350 forintot lehetett adó címén kipréselni, addig 1624-re már a 2400 forintos összeget is gond nélkül kifizették az ottani polgárok.

Bethlen a magyar származásúakra támaszkodott főként, ám Báthorival ellentétben nem keveredett konfliktusba a szászokkal, akiknek elismerte az erdélyi iparban játszott vezető szerepét, de igyekezett visszaszorítani azt.

Bethlen Gábor tudósai körében (1869-es olajfestmény)

A fejedelem a kereskedelem érdekében a termelés szabályozására építette ki gazdasági hatalmát. Az egyre bővülő exportot a külföldi kereskedők erősödő jelenléte mutatta, akik méhviaszt, állati bőröket, higanyt, sót, vasat és más bányakincseket szállítottak az országon kívülre. A nagy távlatokban gondolkodó fejedelemnél egy alkalommal még az a gondolat is felmerült, hogy svéd kereskedőkkel szövetségben kisajátítsa a modern ipar szerveződésében igen fontos réz európai piacát. A kereskedelemből és az egyéb fejedelmi monopóliumokból a bevételek jelentősen megemelkedtek (6-700 ezer forint), ami a központi hatalmat anyagilag függetlenné alakította.

Bethlen Gábor pártfogolta a tudományt és a művészetet, jövedelméből jelentős összegeket fordított a kultúrára. Gyulafehérváron protestáns főiskolát alapított, amelynek könyvtárát a felvidéki hadjárata alkalmával hozott több szekérnyi könyvvel rendezett be. Támogatta a tehetséges diákok külföldi útjait, németalföldi területekre, sőt még Angliába is finanszírozott tanulmányi küldetéseket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár