Nádasdy Tamás, a törökkori erkölcsi példa
2012. július 3. 14:28
Korábban
A lojális pártválasztó
Nádasdy szerepe ezt követően az volt, hogy Ferdinánd számára megnyerje a lehetséges és befolyásos főurakat, szélesebb politikai bázisra helyezze trónigényét, hogy azt követően ténylegesen is elfoglalhassa az országot. Tevékenysége hamarosan kezdett sikerrel járni, hiszen a koronát magánál tartó Perényi Péter, Török Bálint és más befolyásos, nagy familiárisi bázissal rendelkező főurat Ferdinánd mellé állított. Egyben a három barátnak, Nádasdynak, Szalaynak és Mayládnak sikerült Mária királyné számára csellel megszerezni Bornemissza János kincstárnoktól a Budáról elmenekített kincseket.
Az elhunyt Bornemissza ugyanis csak a törvényesen megkoronázott királynak volt hajlandó átadni a kincstár megmaradt részét, de éppen e kincsekre volt szükség ahhoz, hogy Ferdinánd seregei élén Magyarországra jöhessen, és új, részben a király hátrahagyott vagyona révén szerzett híveitől övezve megkoronáztassa magát. Nádasdy, Maylád és Szalay ezért eltitkolta Bornemissza halálát, és egy hamisított végrendelettel bizonyították, hogy a kincstárnoknál lévő kincsek Máriát illetik. Az ezt követő hadjárat során Nádasdy is tevékenyen részt vett az ország Ferdinánd számára történő elfoglalásában, és Esztergom, Visegrád bevételét követően Budára vonult be, aminek várnagya, vagyis a vár valódi vezetője lett.
E tisztében védte azt Ferdinánd számára 1529-ben is, amikor a török seregek élén a szultán néhány napi ágyúzást követően bevette, és azt Jánosnak adta át. Nádasdy a biztos halál elől úgy menekült meg, hogy egy szál deszkán az éj leple alatt átevezett a pesti oldalra, hogy ott János kezére adja magát. Megmenekülésében fontos szerepet játszott a Magyar Királyságba jött velencei kalandor, Lodovico Gritti is, aki az olaszul jól beszélő, János táborában is ismert, és tehetségesnek tartott Nádasdyt pártfogásába vette. Nádasdy — úgy tűnik — komolyan vette még ebben a korszakban is a hűséget, mivel (jóllehet az élete függött azon, hogy János táborába áll), levélben fordult Ferdinándhoz, hogy oldja fel hűségesküje alól, mivel kényszerűségből pártot kell változtatnia.
A Magyar Királyság legbefolyásosabb személyiségévé váló Gritti, bírva a Porta támogatását is hamarosan szinte teljhatalmú ura lett az országnak, és mellette Nádasdy is egyre magasabb posztokra emelkedett, mind több birtokot szerzett. A tehetséges Nádasdy ugyanis vélhetően az igen kis támogatottsággal rendelkező Gritti befolyásos segítőjévé vált. Amikor kormányzóvá választotta Szapolyai Grittit, az ideiglenesen Isztambulba távozó velencei még alkormányzóvá is kinevezte Nádasdyt. A mind nagyobb hatalommal, ellenfeleivel mind kérlelhetetlenebbül leszámoló Gritti, valamint a két király közt a mindig többet ígérőhöz álló urak miatt kialakult belpolitikai káoszban azok a király nélküli országgyűlések igyekeztek segítséget jelenteni, amelyeknek egyik szervezője éppen Nádasdy volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap