Peking ismét Kína és Tajvan egyesítését szorgalmazza
2011. október 10. 14:08 MTI
A császárságot megdöntő kínai forradalom 100. évfordulóján a kínai államfő kizárta annak lehetőségét, hogy Peking valaha is elismerné Tajvan függetlenségét.
Korábban
Hu Csin-tao (Hu Jintao) leszögezte: a Tajvannal való "békés újraegyesülés" felelne meg leginkább "a kínai nép és Tajvanon élő honfitársaink alapvető érdekeinek". Mint hozzátette, Peking "fokozni fogja ellenállását Tajvan függetlenségével szemben, s azon lesz, hogy előmozdítsa a szomszédsági kapcsolatokat, valamint a két fél közötti együttműködést".
Tajvan 1949-ben szakadt el az anyaországtól, miután a kínai polgárháborúban a nacionalisták (Kuomintang párt) vereséget szenvedtek Mao Ce-tung kommunistáitól, és a szigetre menekülve saját kormányt hoztak létre. Peking azóta is szakadár tartománynak tekinti Tajvant, nem zárva ki a katonai fellépést sem, amennyiben az ottani kormány hivatalosan is deklarálná Tajvan függetlenségét.
Ünnepi beszédében Hu ismét hitet tett a kommunista párt egyeduralma mellett. "A kínai nemzet újjászületése érdekében természetesen szilárdan ragaszkodnunk kell a Kínai Kommunista Párt vezető szerepéhez" - hangoztatta az államfő.
A Csing-dinasztia uralmát 1911 októberében megdöntő úgynevezett hszinhaj forradalom csak visszafogott méltatásban részesült a kommunista hatalom részéről. Óvatos bírálók szerint a korrupt császárságot megdöntő puccsok és felkelések zűrzavaros láncolata, valamint az ezeket követő erőszakos konfliktusok, majd a japán megszállás arra emlékeztet, hogy ma is szükség van demokratikus reformokra.
Kína ma ismét a hivatalokat átszövő korrupció, a széles körű társadalmi elégedetlenség és a megrekedt reformok veszedelmes keverékével néz szembe - mutatott rá Csou Zsuj-csin (Zhou Ruijin), a Néplap (Zsenmin Zsipao) korábbi főszerkesztő-helyettese az 1911-es forradalomról írt tanulmányában. Meglátása szerint "az évek alatt felgyülemlett sérelmek, a bizalmatlanság és a gyűlölet olyan szintre jutottak, hogy a felszínre fognak törni".
Az utóbbi hónapokban a kínai hatóságok érzékenyen reagáltak liberális értelmiségiek megmozdulásaira, akik az 1911-es eseményeket mintegy tükörként használták fel arra, hogy bírálják a kormányt, vagy éppen hízelegjenek neki. Az évforduló alkalmából szervezett konferenciák vagy vitaestek némelyikét betiltották.
"Számunkra a hszinhaj forradalom nem halott történelem, hanem nagyon is összefügg a mai realitásokkal - jelentette ki Lej Ji (Lei Yi), a pekingi társadalomtudományi akadémia történésze. - A száz évvel ezelőtti forradalom kulcsfontosságú tanulsága az, hogy egy ország sorsa attól függ, vajon az uralkodók helyesen döntenek-e az esedékes reformokról. A legfontosabb pedig az, hogy a modern Kínának modern kormányzási formára van szüksége: alkotmányos kormányra" - szögezte le a történész.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap