Kiállítás nyílt a Tiltott Város belső kertjének műtárgyaiból
2011. június 7. 08:27
A területén zajló restaurálási munkálatok miatt átmenetileg a wisconsini Milwaukee-ban tekinthetők meg a Qing-dinasztia művészeti csúcsteljesítménye, a Qianlong-kert legcsodálatosabb alkotásai.
Korábban
Amikor Kína utolsó császára 1924-ben elmenekült a Tiltott Városból, Peking legnagyobb kincsének ajtajára tett lakatot. A kerti házakból és kis kertekből álló, különleges enteriőrrel rendelkező félreeső területet, a Qianlong-kertet az 1770-es években alakították ki, és Qianlong (Csien-lung) császár pihenését szolgálta. Mivel a turistáknak eleddig nem volt alkalmuk megtekinteni a kertet, annak egésze a 18. század óta szinte teljesen érintetlen.
A kert néhány kincsét a Milwaukee-i Művészeti Múzeumban június 11-től tekinthetik meg az odalátogatók, mivel a kert területén jelenleg egy 25 millió dolláros fejlesztési projekt zajlik. „Qianlong császár uralkodása a Qing-dinasztia fénykorára esett, sokszor a mai aukciókon felbukkanó, legmagasabb árkategóriájú tárgyak is ebből az időből valók” – nyilatkozta Nancy Berliner történész, A császár magánparadicsoma című kiállítás kurátora.
„Ez egy hihetetlenül fejlett kornak számított, a császár pedig egy olyan uralkodó volt, aki azóta is lebilincsel minket a művészetével. Qianlong arra utasította az alkotókat, hogy a lehető legtökéletesebb munkák kerüljenek ki a kezeik alól, ennek gyümölcsei ma a kertben találhatók meg” – tette hozzá. A vándorkiállításon többek között egy intarziás, keményfából készült, jádéval és féldrágakövekkel díszített trón, illetve egy aranyozott buddhista ablaktábla is megcsodálható.
A császár érdeklődését felkeltették az európai művészetek, ezért a jezsuita misszionáriusok segítségét kérte a nyugati festészeti perspektívát elsajátító művészeti központok felvirágoztatásához. A kiállítás csúcspontja egy közel négy méter magas, trompe-l’oeil falfestmény, amelyen asszonyok és gyermekek köszöntik az újévet. A fal egyike azon nyolc, ilyen jellegű 18. századi alkotásnak, amely átvészelte az idők viharát – ezek közül öt a kertben található.
„A Qianlong nagyon fontos szerepet tölt be, mivel ez az egyetlen, eredeti állapotában fennmaradt 18. századi belső kert. A legtöbbjüket lerombolták, vagy átalakították, de mivel ez kisméretű és privát jellegű volt, elkerülték a császári palota egyéb helyiségeiben zajló renoválások” – mondta el Berliner.
A 2002-ben elkezdődött, a Palace Museum és World Monument Fund (WMF) koordinálásával történő felújítási munkálatok várhatóan 2019-ben fejeződnek be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.