Kap-e emlékművet Drezdában Helmut Kohl?
2011. január 25. 14:11 MTI
Postabélyeg már bizonyosan megjelenik idén a német egység kancellárjának a tiszteletére, ám hogy emlékmű (vagy legalább emléktábla) is megörökíti-e Helmut Kohl érdemeit Drezdában, az még a jövő zenéje.
Korábban
Sajtóhírek szerint az Elba parti városban hetek óta éles vita tárgyát képezi a helyi képviselőtestület uniópárti (CDU) frakciójának kezdeményezése. A kereszténydemokrata képviselők "emlékműhelyet" szeretnének állítani a Neumarkton, arra emlékezve, hogy Kohl 1989. december 19-én este itt mondott beszédet 10 ezer lelkes NDK-polgár előtt.
A 40 nappal a berlini fal "kilyukadása" után elhangzott beszédben az akkor még csak nyugatnémet kancellár óvatosan ugyan, de megpendítette a két német állam egyesülésének gondolatát. "Célom volt és marad, ha azt a történelmi óra lehetővé teszi, nemzetünk egységének megvalósítása" - fogalmazott a Frauenkirche romjai előtt a bonni vendég. Alig tíz hónappal később valósággá váltak az akkor még merésznek tűnő szavak.
A "sorsfordító" beszédnek szeretne emléket állítani a CDU-frakció, egyúttal emlékeztetve arra is, hogy március 1-jéig egy szövetségi pénzalapból lehetne finanszírozni a megvalósítást. (A berlini kormány által biztosított keretből már több emlékmű létesült a keleti tartományokban, tisztelegve az NDK-beli vértelen forradalom hősei előtt.)
A drezdai képviselőtestületben főleg a Zöldek berzenkednek az ötlet ellen. Még nagyobb ellenszél fúj különböző internetes fórumokon, ahol túlnyomórészt fiatalok köszörülik a nyelvüket az exkancelláron. Egyikük egyetért a fölvetéssel, ám hozzáteszi: Kohlt (akinek a neve káposztát jelent) legjobb volna néhány díszkáposztával megörökíteni egy parkban.
Különösen kreatív és vicces ismeretlenek fotomontázst tettek föl az internetre. Luther Márton reformátornak a Neumarkton álló szobrára Kohl fejét montírozták, kezébe a Biblia helyett Marx Károly "A tőke" című munkáját nyomva. Miért éppen A tőke? - kérdezte egy blogger, mindjárt alternatív javaslattal állva elő: könyv helyett csekkfüzet illik a kancellári szobor kezébe, rajta a felirat: Kohle (dohány, suska).
A CDU-frakció - karöltve a liberális FDP képviselőivel - bízik benne, hogy ezúttal valóra válik az elképzelésük. Két évvel ezelőtt ugyanis Drezda díszpolgárává akarták fogadtatni Kohlt, ám a testületen belüli heves ellenállást látva végül elálltak ettől. Stefan Kieslich (CDU) 1989 decemberében a katolikus Hofkirche fiúkórusának 15 éves tagjaként hallgatta Kohl beszédét. Ő legszívesebben a 2005-ben újjáépített Frauenkirche falán látna egy Kohl-emléktáblát. A templom elöljárói azonban hallani sem akarnak erről. "Ez Isten háza, itt őt tiszteljük, és senki mást" - közölte a képviselővel Sebastian Feydt lelkész.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Horthy
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- A nemzetmentőtől a nemzetvesztőig: hányféle Horthy-kép létezik?
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20