2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Így választanak az amerikaiak

2008. november 4. 08:54

A beiktatási beszéd

A mindenkori amerikai elnököt hagyományosan november elején választják: az Egyesült Államok történetében először 1848. november 7-én tartották ugyanazon a napon az összes államban az elnökválasztást. Ezt a 12. elnöknek, Zachary Taylornak sikerült megvalósítania. Azóta ez a nap minden negyedik év novemberének első hétfőjét követő kedd lett. A győztes elnök beiktatási beszédét régebben (1793 óta) a választást követő esztendő márciusának 4. napján hallhatták, ez ma - Dwight D. Eisenhower óta - január 20-ra esik.


A 105 perces beszéd

A mindenkori amerikai elnök ezen a napon teszi le a hivatali esküt, vagyis hivatalosan ettől a naptól fogva ő az Amerikai Egyesült Államok első embere. Ezekben a beszédekben az elnökök általában röviden vázolják elképzeléseiket, terveiket. Ki röviden, ki hosszabban, ki pedig nagyon-nagyon hosszan, sőt halálosan hosszan. Ez történt ugyanis a kilencedik elnökkel: William Henry Harrison nagyon nagyot akart alakítani, és három rekordot is sikerült beállítania. Ő minden idők legrövidebb ideig hivatalban lévő amerikai elnöke, ő mondta a leghosszabb beiktatási beszédet, (a legrövidebbet G. Washington, második terminusa kezdetén), és ő volt az első amerikai elnök, aki hivatali ideje alatt hunyt el.

1841. március 4-én cudar idő fogadta azokat a lelkes polgárokat, akik kíváncsiak voltak a hagyományos beiktatási ceremóniára. Váratlanul iszonyatos hideg köszöntött be azon a reggelen, és ömlött a hó. Az elnököt felkészületlenül érte a szeszélyes időjárás, de már nem volt mit tenni, a beszéd készen volt. A 68 esztendős Harrison derekasan helyt állt, és 105 percen keresztül végig is mondta, mire készül a következő 4 esztendőben. A 8444 szavas elnöki beköszöntőből egyúttal elnöki elköszönő lett. Harrison fedetlen fővel állt a hóesésben, és úgy megfázott, hogy 31 nap múlva tüdőgyulladásban meghalt. Cselekedete azért is érthetetlen az utókor számára, mert ő volt az egyetlen elnök, aki orvosként került ebbe a pozícióba. És ha valakinek, akkor neki igazán tudnia kellett volna, hogy mivel jár egy ilyen hosszú kaland, ilyen kegyetlen időjárásban.

Pedig megtehette volna, hogy nem kint, a viharban mondja el a beszédét, hanem a Képviselőházban, hiszen 20 évvel korábban, James Monroe hasonlóan cselekedett. Akkor is kegyetlen időjárás köszöntött az egybegyűltekre, de az elnök döntött: szél és viharmentes helyen hajlandó csak letenni az esküt. Ez rendben is volt, csak a vendégek morgolódtak, mert nem fért be mindenki.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár