A magyar egyháztörténetre vonatkozó források a bécsi levéltárakban
2006. március 21. 18:20 Fazekas István
Problémás kinevezések
A XVIII. század elejétől csatlakozik a Romana sorozathoz a római követségi levéltár (Botschaftsarchiv Rom-Vatikan), amely mint a neve is mutatja az uralkodó által Rómába küldött követ helyben képződött, római iratait tartalmazza, közel 500 fasciculusnyi iratot. E roppant gazdag anyag rendezése még csak részben történt meg, éppen a legrégebbi, XVIII. századból származó követi levelezés a legnehezebben kutatható. Az 1806-1918 közötti iratanyag szépen rendezett, a szokásos utasítás-jelentés felosztásban található. A kutatást jól használható segédlet könnyíti meg.
A püspöki megerősítéseket Rómában a XVIII. század elejétől külön ágens intézte, amelynek 1720-tól maradt meg külön levéltári anyaga (Rom, Geistliche Agentie 1720-1909, 66 köt. + 211 csomó). Itt megtalálható a nyomtatott propozíció, a fizetendő taxa nagysága, a kinevező bulla másolata és taxafizetésről szóló levelezés.
Az Államkancelláriát 1848-ban a Külügyminisztérium váltotta fel a külügyek irányítása terén. A külügyminisztérium levéltárában a püspökkinevezési ügyeket az Administrative Registratur nevű fondban helyezték el, az e fondon belül kialakított tételek között a 26. tétel (F 26) a `Katolische Kirche im Occident 1830-1918` címet hordozza, és a Monarchia korabeli püspöki kinevezésekre nézve elsődleges fontosságú. A püspöki kinevezések mellett a bíborosi kinevezések anyaga is itt került elhelyezésre (Kt. 5. 20, 34-37.).
Akadtak persze olyan kinevezések, amelyek valamilyen okból problémásnak bizonyultak. Ezekre vonatkozó forrásanyag a külügyminisztériumi levéltár politikai anyagokat őrző részében, a pápasággal folytatott diplomáciai érintkezés anyagában maradt meg (Politisches Archiv XI. Karton 175-274. Päpstlicher Stuhl 1848-1918). Ide került részben pl. Samassa József kardinálisi kinevezésére vonatkozó levelezés (XI. Karton 233). A Habsburg-uralkodó kinevezési jogát, benne az ugyancsak sajátos magyar kinevezési jogot időről-időre kétségbe vonta a pápaság. Ezért időről-időre a császár és király részéről a jogokat védelmező összeállítások készültek. Az egyik utolsó ilyen munka Kuefstein gróf vatikáni követ 1891-ből származó memoranduma volt, amelynek kéziratos és belső terjesztésre szánt nyomtatott példánya is megmaradt a külügyi anyagban (XI. 233. Varia 1891).
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- 11 napra tűnt el nyomtalanul a krimi koronázatlan királynője, Agatha Christie tegnap
- Margaret Thatcher az Egyesült Királyság élén tegnap
- Az első szívátültetéssel sikeresen magára haragította a dél-afrikai rezsimet Christiaan Barnard tegnap
- Viktória királynő közbenjárásával szabadult ki a börtönből Kossuth Zsuzsanna tegnap
- Három kategóriában díjazták a Magyaroszág 365 fotópályázat alkotóit tegnap
- Jézus Krisztus születésének ünnepére készít fel minket az adventi várakozás tegnap
- Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor tegnap
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó 2024.12.02.