Újabb lenyűgöző kincsek kerültek elő az elsüllyedt egyiptomi városokból
2015. augusztus 3. 15:35
Először állítják ki a Thonisz (vagy görög nevén Héraklion) és Kanopusz elsüllyedt városának feltárásakor újonnan előkerült csodálatos kincseket egy szeptemberben megnyíló párizsi kiállításon. A 290 kiállítandó tárgy között egy arany szemmel ábrázolt Ozirisz és egy fáraó kisméretű bronz szobra is helyet kapott.
Korábban
Hérakleion és Kanopusz az egyiptomi Abukiri-öbölben található városa évszázadokra teljesen feledésbe merült, miután az i. sz. 8. században a két település egy - többek között szökőárral és földrengéssel tarkított - természetikatasztrófa-sorozat következtében a tenger fenekére süllyedt.
A területet a francia kincsvadász, az Európai Víz Alatti Régészeti Intézet alapító vezetője, Franck Goddio és csapata oxfordi kutatókkal és az egyiptomi hatóságokkal együttműködve tárta fel. Goddio elmondta, hogy a kiállításon számos olyan műkincset fognak kiállítani, amelyeket korábban soha, és - Egyiptomot is beleértve - sehol nem láthatott a közönség, mivel azokra nem csak nemrégiben bukkantak rá a régészek.
Dr. Damian Robinson, az Oxfordi Egyetem Tengeri Régészeti Központjának igazgatója szerint a kincsek rendkívül értékesek, és mivel egyelőre még csak a terület mintegy 1-2 százalékát tárták fel, további műkincsek elbukkanására lehet számítani. A kutató elmondta, hogy a feltárási területen legalább két, de elképzelhető, hogy három elsüllyedt város is található.
Óriási szenzációt keltett, amikor 2000-ben Goddio és csapata rátalált a víz alatt fekvő, hatalmas szobrokat, ékszereket és érméket rejtő településekre. Az i. e. 8. század körül alapított Thonisz (Hérakleion) kiterjedt csatornahálózatával, valamint külföldi hajók fogadására is alkalmas kikötőivel az ókori Egyiptom egyik virágzó városának számított. A víz alatt talált, az i. e. 6. és 2. századra datálható több mint 700 ősi horgony és 60 hajóroncs arra enged következtetni, hogy a városokban komoly tengeri kereskedelem folyt.
A város történetét sokáig csak írásos forrásokból ismerhettük. Hérodotosz az i. e. 5. században egy hatalmas templomról számolt be, amelyet azon a helyen építettek, ahol Héraklész először Egyiptom földjére lépett, és a városban Szép Heléna és Parisz is megfordult a trójai háború előtt. Nikander, az i. e. 2. században élt költő pedig arról írt, hogy Menelaosz kormányosa, Kanopusz a róla elnevezett városban halt meg, miután Thoniszban megmarta egy kígyó.
Goddio elmondta, hogy a leletek alátámasztják a különböző ókori szövegekből és feliratokból, többek között az i. e. 238-ban keletkezett ún. kanopuszi rendeletet tartalmazó sztéléből nyert információkat. Kanopuszba az ókorban a világ minden tájáról özönlöttek a különböző betegségekben szenvedő zarándokok a Serapisz-, valamint Ozirisz-szentélybe, mielőbbi gyógyulást remélve. A kutatók a területen többek között egy vallási szertartásokon használt olajlámpát, szertartási bárkákat, egy pap fejének fekete gránitból készült szobrát, valamint Bész, a gonosz erőket groteszk táncokkal és grimaszokkal távoltartó egyiptomi isten szobrát is megtalálták. Az Ozirisz, Egyiptom elsüllyedt rejtélyei című kiállítást a párizsi Arab Világ Intézetében szeptember 8-tól január 31-ig tekinthetik meg a látogatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap