Meglepő fordulatokkal teli év volt Franklin Roosevelt számára az 1918-as év
2024. augusztus 19. 18:05 Múlt-kor
Korábban
Amikor az elnök lánya szervezi a légyottokat
Az azelőtt ruhaboltban dolgozó 22 éves Lucy Mercer 1914-ben Eleanor Roosevelt társasági titkáraként került a Roosevelt család közelébe. Lucy visszaemlékezéséből tudjuk, nem egyszer képzelte saját magát a feleség helyébe, ami egy idő után már csak azért sem okozhatott számára túlzott nehézséget, mivel viszonyt kezdett a ház urával. A történészek szerint Lucy és Franklin kapcsolata 1916-ben kezdődött. A találkozásokat 1917-től kezdve nagyban megkönnyítette, hogy Lucy szeretője beosztottjaként kezdett dolgozni.
Lucy Mercer 1930-ban
Amikor Eleanor azon a bizonyos őszi napon felbontotta az első levelet, úgy érezte, megnyílik alatta a föld. A férfinek ezután felajánlotta, hogy akár el is válhat tőle, de Franklin végül – nem függetlenül édesanyja figyelmeztetésétől, aki úgy gondolta, a válás véget vethetne fia politikai karrierjének – szakított szeretőjével, és Eleanorral maradt. A házaspár viszonya azonban ezután már sohasem volt a régi. Kapcsolatuk, ahogyan egyik fiuk, James jellemezte, innentől kezdve nem volt más, mint egy „fegyveres tűzszünet”.
Roosevelt és lánya, Anna a kutyájával, 1920.
Bár Lucy azzal nyugtatta magát, hogy jó katolikusként úgysem mehetett volna hozzá egy elvált férfihoz, valójában megviselte, hogy Roosevelt végül nem vált el feleségétől. A kapcsolat lezárása után Mercer az 56 éves, öt gyermeket nevelő özvegyemberhez, Winthrop Rutherfurdhoz ment feleségül. Miután azonban Rutherfurd 1944-ben meghalt, Franklin és Lucy kapcsolata újraéledt, de olyan intenzitással, hogy a férfi külön telefonvonalat építtetett ki Mercer házához.
A Fehér Ház magánlakosztályaiban és kocsik hátsó ülésein megejtett találkozók szervezője nem volt más, mint az egyetlen Roosevelt-lány, Anna, akire édesanyja meg is haragudott, amikor megtudta, hogy vállalta az apja és szeretője közötti közvetítői szerepkört. A kapcsolat ekkoriban persze már messze nem volt olyan heves és lángoló, mint egykoron.
Az első elnökségéért kampányoló Roosevelt Eleanorral, valamint fiukkal, Elliottal, 1932.
A love story végül 1945. április 12-én, Roosevelt halálával ért véget, amely után Lucy így vallott érzéseiről: „A világ elveszítette az egyik legnagyobb embert, aki valaha élt – számomra a legnagyobbat.” Lucy végül csak három évvel élte túl szeretőjét.
A történet talán legmeglepőbb hozadéka, hogy Roosevelt számára a Mercer-románc pozitív hatású, imázsépítő tényezővé vált. Allida Black történészprofesszor szerint azért, mert a kapcsolatra csak Roosevelt halála után derült fény, ám addigra az elnök személyét már olyan mértékű tisztelet övezte a sikeresen megvívott második világháború miatt, amely minden, a jellemével vagy magánéletével kapcsolatos felvetést, kérdést és kétkedést eleve kizárt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap