2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mégis lehetnek rejtett kamrák Tutanhamon fáraó sírjában?

2020. február 20. 18:36 Múlt-kor

Vitás kérdés

Nicholas Reeves brit egyiptológus szerint az új adatok érdekesek, azonban nem ott mutatják a rejtett kamrát, ahol ő számított volna rá.

Reeves, aki maga is sok időt töltött a Királyok Völgyében, 2015-ben elsőként állt elő azzal az elmélettel, hogy Tutanhamon sírjához rejtett kamrák kapcsolódnak, amelyek Nofertiti maradványait tartalmazzák. Szerinte a meglepő elhelyezkedés ellenére azonban továbbra is a híres királyné nyughelyéről lehet szó.

2015-ben közreadott elméletét Reeves arra építette, hogy Tutanhamon sírkamrájának festett falain egyenes vonalakat és repedéseket figyelt meg, amelyek szerinte arra utalnak, hogy e falak nem a fekükőzet szilárd részei, hanem más járatokat, kamrákat takarnak. Nofertiti jelenlétére magukból a falakon lévő ábrázolásokból következtetett.

Reeves elméletén felbuzdulva Eldamati – ekkor régiségügyi miniszterként – a sírkamra falainak két földradaros vizsgálatát is elrendelte.

Az első, amelyet egy japán csapat hajtott végre, látszólag megerősítette Reeves feltételezéseit, azonban a második, amelyet az amerikai National Geographic Society szakemberei végeztek, nem tudta reprodukálni a japánok eredményeit.

Eldamatit 2016-ban leváltották a miniszteri székből, a következő évben azonban utóda, Háled al-Anani további két csapatot rendelt a KV62 környezetének vizsgálatára, hogy eldőljön a mindenkit izgalomban tartó kérdés.

Az első – Porcelli csapata – eredményei alapján kizártnak tartotta a további járatok, kamrák létét, míg a második csapatot, a brit Terravision Explorationt a Régiségek Legfelsőbb Tanácsa kérte meg vizsgálata idő előtti leállítására.

A Terravision Porcellihez hasonlóan a sírkamrán belülről tanulmányozta a környező rétegeket, az ő előzetes eredményeik alapján azonban lehetségesnek tűnt a szomszédos üres terek léte. Eldamati ezért – immár a kairói Ain Samsz Egyetem kutatójaként – újabb nyomozást indított, ezúttal Tutanhamon temetkezési helyén kívül. Eldamati, a Terravision-csapat és az Ain Samsz Egyetem mérnökei 2019 júniusában tértek vissza a Királyok Völgyébe.

Eldamati szerint legújabb eredményeiket egyetlen tényező árnyékolja csupán be: a KV62-nél nemrégiben megépített, korszerű állagmegóvó szellőzőrendszer légkondicionáló berendezései sok helyen belezavarhattak a földradar érzékelésébe, éppen a kritikus, Tutanhamon sírkamrájától északra fekvő területen. Az egyiptomi régész újabb, precízebb vizsgálat indítása felé tesz lépéseket az egyetemen.

A Terravision egyik vezetője, Charlie Williams szerint nehéz lesz úgy közelebbről górcső alá venni a sírkamra környékét, hogy nem távolítják el a berendezéseket.

Mindazonáltal bízik abban, hogy az egymáshoz közelebb végzett leolvasásokkal, illetve egy új típusú antenna segítségével néhány centiméteres hibahatáron belülre tudják szorítani a járat valószínű elhelyezkedését a sziklában. Innentől már csak követni kellene a járatot, hogy merre vezet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Nofertiti királyné híres fejszobra (kép forrása: Wikimedia Commons)Tutanhamon sírjának alaprajza. A 2-es számmal jelölt sírkamrától északra feltételezte több kutató a rejtett kamrákat, azonban az új vizsgálat nyomai ettől keletebbre teszik őket (kép forrása: Wikimedia Commons)A Királyok Völgye Luxornál – a kép középpontjában VI. Ramszesz fáraó sírjának bejárata, ettől jobbra, részben rejtve Tutanhamoné (kép forrása: Wikimedia Commons)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár