Léteztek-e valójában az ókori mítoszok harcosnői, az amazonok?
2022. október 23. 11:52 Múlt-kor
Korábban
Régészeti leletek
A 20. század közepétől számos ókori harcos sírhalmot (kurgánt) tártak fel szovjet régészek a Fekete-tenger északi partjának térségében, ezek nem elhanyagolható része női csontvázakat tartalmazott. A régészek ekkoriban ezeket jobbára figyelmen kívül hagyták, a női sírokban található férfi csontvázakra fókuszálva. Habár a fegyverek és hasonló, harcosoknak kijáró sírmellékletek a nők mellé voltak temetve, a régészek úgy gondolták, valójában a férfiakhoz tartoztak – miközben az ilyen sírokban eltemetett férfiak minden bizonnyal szolgák, illetve rabszolgák voltak.
Az 1960-as évek végén Renate Rolle nyugatnémet régésznő volt az, aki megkezdte e leletek újbóli vizsgálatát. Rolle megállapította, hogy 40 „harcos” sírban nőket temettek el, az 1980-as években meg már a Volgától délre megtalált szauromata harcos sírok 20%-a nőkhöz tartozott. E kutatást folytatta Jeannine Davis-Kimball amerikai régésznő, aki számos hasonlóságot fedezett fel a Rolle által katalogizált sírok és az általa a kelet-ukrajnai Pokrovkában feltárt kurgánokhoz.
Nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy a „harcos sír” kifejezés rendkívül polarizáló: az esetek többségében nem állapítható meg annál több, mint hogy az illetőt fegyverekkel temették el. Hogy ennek csupán szimbolikus jelentősége volt, vagy az illető valóban a fegyverforgatók közé tartozott az életben is, a temetkezések alapján nem eldönthető. Fontosabb tehát a maradványokra koncentrálni: vannak-e olyan női „harcos” sírok, amelyekben a csontvázak harci sérülésekre utaló nyomokat hordoznak?
Anselm Feuerbach: Az amazonok harca (1857)
Vannak: a legszélsőségesebb példa a délnyugat-ukrajnai Dnyeszterfehérvár 16-os számú kurgánja, amely egy páncéllal, íjjal, nyilakkal és lándzsákkal eltemetett íjásznő maradványait tartalmazza, akinek vesztét minden bizonnyal a fejét ért hatalmas, vágóeszköz okozta sérülések okozták. Ezek mellett egy bronz nyílhegyet is találtak egyik térdébe fúródva.
Ilyen példák mellett már nehezen tagadható, hogy a fegyveres nők legalább egy része a harcban is szerepet vállalt. Az elemeket összeillesztve kitűnik, mennyi mindenben hasonlítanak e lovasnomád harcosnők az amazonokról alkotott hagyományos görög képre: főként íjjal harcoltak, életük jelentős részét lovon töltötték (amiről csontjaik is tanúskodnak). Ráadásul Szauromatiában éltek, ahová a görög források is helyezték őket. Valóban csak egybeesés lenne mindez?
A mítoszok és a történelem ütközése
Bár csábító lenne kijelenteni, hogy „megtaláltuk” az amazonokat a Fekete-tenger melletti kurgánokban, valójában igencsak üres kijelentés lenne. Amit a régészek találtak, az bizonyíték, amely alátámasztja az ókori írók megfigyeléseit a szauromata nőkkel kapcsolatban – e megfigyeléseket pedig az amazonok mítoszához visszanyúlva magyarázták meg saját közönségüknek. Az amazonokról szóló történetek már léteztek, amikor e párhuzamok létrejöttek.
Minden ezen túlmenő kijelentés tehát már a történelem szándékos félremagyarázása lenne egy előre megállapított cél érdekében, ami rendkívül veszélyes ösvény a múlt kutatásában. A szauromaták kurgánjai néhány dolgot azonban mindenképpen bizonyítanak: először, hogy az olyan lekezelő megállapításoknak, mint hogy női harcosok sohasem létezhettek, nincs valóságalapjuk. Másodszor, a nők és férfiak szerepét egy közösségben a környezet határozza meg, és nincsenek kőbe vésve. Harmadszor pedig, hogy attól, hogy az amazonok tisztán mitológiai szereplők, nem teljesen a fantázia szüleményei.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20