2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Léteztek-e valójában az ókori mítoszok harcosnői, az amazonok?

2022. október 23. 11:52 Múlt-kor

A nőgyűlölő és a feminista tradíció

A 19. és 20. századi történetírás hozzáállása az amazonokhoz néhol már zavarba ejtő mértékben letér a tudományos magyarázatok útjáról: érvelésük ilyenkor kimerül annyiban, hogy a harcos nők léte egyszerűen lehetetlen, és biztosan van „racionálisabb” magyarázata az ókori mítosznak.

A 19. és 20. század fordulóján nagy népszerűségre tett szert az a magyarázat, amely szerint az amazonmítoszok valóban a görögök idegen népek harcosaival való találkozásaiban gyökereznek, azonban a szóban forgó harcosok valójában férfiak voltak – azaz a görögök egyszerűen félreismerték az ellenséget.

A szakállas görögökkel szemben borotválkozó hettitákra, illetve a gyakran kevesebb arcszőrzettel bíró kelet-ázsiai lovasnomádokra egyaránt rámutattak a kor történészei, mint olyan lovasíjász ellenségre, akiket a görögök nőknek nézhettek.

Az ilyen magyarázatokkal szemben máig tartják magukat az olyan elméletek, amelyek szerint az amazonokról szóló mítoszokat nem konkrét emberekkel való találkozások ihlették, hanem valamiféle társadalmi igény szülte azokat, például a görögök saját patriarchális társadalmi berendezkedésének igazolása.

Ez az elmélet azonban olyan szempontból hibádzik, hogy semmiféle látható szükség nem volt arra, hogy bárkit „meggyőzzenek” életmódjuk helyességéről – a környező népek is ugyanígy működtek, a nők pedig alávetett helyzetben voltak, nekik „nem osztottak lapot” a társadalmi kérdésekben.

Megint más elméletek valamiféle korai, matriarchális berendezkedésű társadalomban látják az amazonmítoszok gyökerét, azonban ilyenek létére semmiféle bizonyíték nincs a térségben. Némileg megalapozottabbnak tűnik az egyes istennők kultuszainak hatása, akiket szerte a görög világban nagy tisztelet övezett, azonban szoros kapcsolatot ezek a kutatások sem tártak fel eleddig.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Menekülő amazon egy késő i. e. 6. századi görög ábrázolásonA Pentheszileia vezette amazonok és az Akhilleusz vezette mürmidónok harca egy 13. századi ábrázolásonThalesztrisz amazon királynő portréja egy 18. század végi brit könyvbenPeter Paul Rubens: Az amazonok harca (1618)Sérült amazon ókori szobraAnselm Feuerbach: Az amazonok harca (1857)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár