Hét történelmi rejtély, amelyre máig nincs magyarázat
2020. augusztus 4. 18:14 Múlt-kor
Korábban
Hol lehet Jézus holtteste?
Az elmúlt két évezred során számos keserű vita tárgya volt az írott történelem egyik legnagyobb jelentőségű kérdése: mi lett a sorsa Jézus Krisztus testének. A világ ma is kettéosztható azon emberekre, akik úgy hiszik, a keresztre feszítéssel kivégzett férfi teste eltűnt a sírból, mert Isten fiaként feltámadt, majd pedig a mennybe emelkedett, és azokra, akik ebben nem hisznek.
A keresztény vallás létrejöttének legkorábbi szakaszától annak egyik legfontosabb hitkérdése Jézus feltámadása. Pál apostol a korinthosziakhoz írt első levelében – körülbelül két évtizeddel a keresztre feszítés feltételezhető időpontja után – úgy fogalmazott: „Ha pedig Krisztus fel nem támadott, akkor hiábavaló a mi prédikálásunk, de hiábavaló a ti hitetek is.”
Hitük alátámasztásához Jézus követői a szemtanúkra hivatkoztak, akik látták a saját lábán elhagyni a sírt. Pál a korinthosziakhoz írt leveleiben két embert nevez meg, akik saját szemükkel látták a feltámadott Krisztust: Jakab apostolt, Jézus testvérét, illetve Pétert, Jézus első számú tanítványát. Az elérhető források és egyéb írásnyomok alapján a keresztények már a kezdetektől szó szerint hitték a feltámadás igazságát.
Mihez kezdjen azonban a történész ezzel a helyzettel? Sokuk régen és ma is – saját hiténél fogva – ugyanolyan biztos Jézus feltámadásában, mint Pál apostol volt. Azonban a természetfelettivel magyarázni egy történelmi rejtélyt régóta nem tiszte a tudománynak, így alternatív lehetőségeket kell vizsgálni – akár hívő az ember, akár nem.
A leggyakrabban felmerülő elmélet természetesen az, hogy Jézus holttestét maguk a tanítványok távolították el a sírból – a feltételezés már Máté evangéliumában is említésre kerül. Az apostolokon kívül felmerült már Jézus családja, a vének tanácsa, amely halálra ítélte, illetve – a korai keresztény teológus Tertullianusnál – egy kertész, aki attól félt, hogy káposztáját letapossák majd a Szent Sírhoz látogatók tömegei.
Létezik továbbá az az érvelés is, mely szerint Jézust valójában sosem feszítették keresztre. Egy Baszilidész nevű gnosztikus keresztény által írt, majd később a Koránban újrafogalmazott evangélium szerint Krisztus helyett a kürénéi Simont – aki egyes evangéliumok szerint segített Jézusnak cipelni a keresztet – végezték ki.
Ennél távolabbi megközelítések már magát Jézus létezését is kétségbe vonják, illetve még különösebb elméletekkel állnak elő. Annyi bizonyos, hogy Jézus testének sorsa a történelem legnagyobb és legnehezebben megoldható rejtélyei közé tartozik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap