Hat őrült uralkodó
2014. november 11. 14:20
Korábban
Őrült Johanna
Az Aragóniát és Kasztíliát egyesítő Ferdinánd és Izabella leányaként született Johannát 17 éves korában adták hozzá a női nem nagy tisztelőjéhez, a kifejezetten jóképű, szívtipró Habsburg Fülöphöz, akiről már életében anekdoták keringtek az afférjairól. Ezzel szemben Johanna szigorú, vallásos szellemben nőtt fel, sok időt töltött a templomban és a források szerint erkölcsös életet élt.
Egyes beszámolók szerint azonban még a hivatalos ceremóniát sem várták ki, Fülöp felszólított egy papot, hogy adja össze őket, majd a sebtében összecsapott esküvő után a házasok visszavonultak és a másnapi, nagy pompával megrendezett menyegzőn már feltűnően nyugodtak és boldogok voltak. A két eltérő jellemű és vérmérsékletű embert házasságuk elején szenvedélyes szerelem fűzte egymáshoz, ami uralkodói körökben meglehetősen ritka jelenségnek számított. Házasságuk tíz éve alatt szám szerint hat gyermekük, két fiuk és négy lányuk született. Fülöp azonban hamarosan visszatért házassága előtti kicsapongó életmódjához, Johanna erre eltávolított az udvarból minden szemrevaló fehérnépet, s egyre gyakoribbá váltak az őrjöngésig fokozódó veszekedések.
1500-ban Johanna lett a spanyol trón örököse, s így felértékelődött a Habsburgok szemében, akik általa kívánták megszerezni a nagyhatalommá váló ibériai államot. Habár a férje, az apja és fia, a későbbi V. Károly egész életében ellene dolgoztak, egészen 1555-ben bekövetkezett haláláig hivatalosan ő volt a spanyol királyi felség, pedig 1516-tól társuralkodói rangban, ám a nagyvilágtól elvonultan uralkodott fia mellett. Őrültségének hangoztatása az intrikák sorába illeszkedett.
A spanyol nép által A szerelem bolondja/Őrült szerelmes (La Loca d'amor) néven emlegetett Johanna elmeállapota csak akkor fordult valóban válságosra, amikor 1506-ban Szép Fülöpöt elveszítette. A fiatal férfit egy hirtelen és gyors lefolyású betegség, "forróláz" vette le a lábáról, és szinte természetes, hogy a német területeken azonnal megindult a szóbeszéd: a felesége mérgezte meg. Ez azonban nem túl valószínű, hiszen a krónikások borzadva számoltak be arról, hogy Johanna nem volt hajlandó kiadni Fülöp bebalzsamozott holttestét, hálószobájában őrizgette, sőt a korabeli pletyka szerint a hitvesi ágyba is maga mellé fektette.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap