Feltárul a középkori koronázó bazilika története Székesfehérváron
2017. szeptember 18. 10:13 MTI
A székesfehérvári koronázó bazilikát bemutató kiállítás nyílt vasárnap a nemzeti emlékhelyen, a tárlat a koronázó bazilika történetét mutatja be a templom építésétől kezdve egészen napjaink feltárásaiig.
Korábban
Vargha Tamás országgyűlési képviselő köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a Koronázó Bazilika című tárlat az Árpád-ház Program egyik kicsi, ám fontos része. Cser-Palkovics András polgármester szerint a „nemzet számára kiemelten fontos helyszínen” egy szakmailag értékes és látványos kiállítás jött létre. Úgy vélte, az Árpád-ház Program több évtizedes problémákat oldhat meg és gondolkodást indíthat el a nemzeti emlékhely további sorsa felől.
Szabados György, a Szent István Király Múzeum történésze megnyitóbeszédében úgy fogalmazott: "a romok mellett élő gondolatok, újraértelmezések vannak, hirdetve azt, hogy a múlt velünk él és a jövőbe vihető". Hozzátette: ezt a „sétát” segítik a kiállítás darabjai. Vargha Tamás emlékeztetett arra, hogy egy korábbi kormánydöntés értelmében a koronázó bazilika fennmaradt köveinek biztonságos elhelyezése lehetővé válik. Az ideiglenes kiállítóhely Székesfehérváron, a volt Köztársaság Mozi épületében lesz, ahol a kövek láthatók is lesznek.
A képviselő arról is beszélt, hogy az Árpád-ház és az Árpádok életművét bemutató tárlat, amely eredetileg a Nemzeti Múzeumban valósult volna meg, a kormány nyári döntése értelmében Székesfehérváron valósul meg. Közölte, hogy hamarosan a kiállítás koncepcióját a kormány elé viszik. Elmondta: a grandiózus kiállítás létrehozásához a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületén komoly felújításokra, átépítésekre lesz szükség, valamint a rendkívül sok műtárgy biztonságát szavatoló fejlesztéseket is el kell végezni. A tervek szerint nagy számú kiállítási tárgyat külföldi múzeumoktól fognak kölcsön kérni a Kárpát-medencén belül és azon kívül is - fűzte hozzá.
A Koronázó Bazilika című kiállítás jóvoltából megismerhetővé válik a koronázó- és a temetkezési templomnak a középkori magyar történelemben betöltött szerepe, a Romkert kialakításának története. A tárlaton a történeti adatok mellett oklevél- és krónikarészletek kaptak helyet, melyek ásatási fényképekkel, tárgyfotókkal, középkori és kora újkori képi ábrázolásokkal egészültek ki. Az interaktív kiállítás elsősorban gazdag látványelemekkel, világító képekkel, forgatható táblákkal, kijelzőkkel igyekszik különleges élményt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.