Évtizedeken át őrizte a Beatles legkényesebb titkait a zenekar hű titkárnője
0000. 0. 00:00 Múlt-kor
Tinédzser lányok milliói tartották a világ legszerencsésebb emberének. Több mint tíz éven át dolgozott a földkerekség legnépszerűbb zenekarának, ám ezalatt nem adott ki sikamlós információkat az együttes tagjairól, később pedig teljesen elzárkózott a nyilvánosságtól. Freda Kelly több mint negyvenévnyi hallgatás után, 2013-ban felfedte régóta őrzött titkát, amiről családtagjain és néhány munkatársán kívül senki sem tudott: 1961 és 1972 között ő volt a The Beatles titkárnője.
Korábban
Pince a zöldségpiaccal szemben
Freda Kelly Liverpoolban született 1944-ben. Mindössze másfél éves volt, amikor édesanyja rákban meghalt, ezután édesapja nevelte, aki élete végéig féltve szerette lányát. Freda tizenhat évesen, a család rozzant anyagi helyzete miatt hagyta ott az iskolát, és gépírónőként helyezkedett el, élete azonban hamarosan gyökeres fordulatot vett.
Egy ártatlan meghívással kezdődött minden. 1961-ban egy napon két munkatársa elvitte ebédelni egy olyan helyre, ahol korábban még nem járt: a Cavern Club pincéjébe, amely éppen egy zöldségpiaccal szemben feküdt. Fredát a zárt levegőjű helyiségben terjengő szagok eltántorították volna a helytől, ha a klubban aznap játszó zenekar nem tesz rá mély benyomást. Ekkor látta először játszani a Beatlest. Freda innentől kezdve a Cavern Club törzsvendége, a Beatles koncertjeinek lelkes látogatója lett, és hamarosan a Beatles Fan Club élén találta magát.
A világhírnévtől ekkoriban még távol álló zenekar tagjai a koncertek után rendszeresen leültek beszélgetni a közönséggel. A lány persze mindegyik fiúba beleszeretett, időről időre változott az éppen aktuális preferenciája. Emlékei szerint Paul McCartney volt a legkedvesebb, George Harrisont csendes, elmélkedő embernek ismerte meg, John Lennon pedig igazi hangulatemberként viselkedett. Még nem Ringo Starr, hanem a Beatles legnagyobb vesztese, a nők által körülrajongott, jóképű Pete Best volt az együttes dobosa. Ekkor még senki sem gondolta, hogy csak néhány hónapnak kell eltelnie, és tinédzserlányok tízezrei fognak sikongatni a zenekar koncertjein.
1962 elején Brian Epstein, Liverpool legnagyobb, egyéb tartós fogyasztási cikkeket is árusító lemezboltjának tulajdonosa felfigyelt a Beatlesre, és a zenekar menedzsere lett. Mivel éppen egy titkárnőre volt szüksége, és látta, hogy Freda rendszeres látogatója a banda fellépéseinek, felajánlotta neki a posztot. A lány persze nem sokat gondolkodott azon, hogy elfogadja-e az állást, amelynek révén folyamatosan a kedvenc együttese közelében lehetett.
Ezt azonban valahogyan be kellett adnia az őt a széltől is óvó édesapjának, ami nem ígérkezett könnyű menetnek. A 17 éves lány végül azt a taktikát választotta, hogy egy alkalommal csak úgy mellékesen, foghegyről odavetette édesapjának, hogy hétfőn kezd az új munkahelyén.
A lányát egyedül nevelő férfi persze azonnal visszakérdezett: „Van ennek valami köze a Beatles-hez?” Fredának válaszolnia sem kellett. A nézése is elég volt ahhoz, hogy az apa a kezében lévő teáscsészét egy erélyes mozdulattal az asztalra helyezze, nem hagyva kétséget afelől, mi a véleménye lánya lépéséről. Lányának kifejtette, hogy az állás egy évig sem fog tartani, Freda azonban meg volt róla győződve, hogy ennél jóval hosszabb munkaviszonyra számíthat. Bízott kedvenc együttesében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.