120 milliárd eurónyi összeget követelhetnének a Fuggerek leszármazottai
2023. szeptember 14. 09:50 Múlt-kor
Császárcsinálók, pápák pénzelői, az európai politika alakítói, a mohácsi vész okozói: néhány példa a Fuggerekhez tapadó címkékből. A család korának egyik legbefolyásosabb gazdasági és politikai szereplője volt, ezért sokan áldották és legalább ennyien átkozták őket. Az augsburgi bankárdinasztiát Jakob Fugger alapította, az ő vagyonát és kapcsolatrendszerét örökölte Anton Fugger, aki 462 éve, 1560. szeptember 14-én hunyt el.
Jakob Fugger és felesége egy 15. századi kódexben
Korábban
Kölcsön választófejedelmek megvásárlására
A kortársak elbeszéléseiben a bankár családdal kapcsolatban számos legenda szárnyra kapott, ezek közül többet már megcáfolt a történeti irodalom. Ha kicsit mélyebbre ásunk az „akié a pénz, azé a hatalom” leegyszerűsítő érvelésnél, láthatjuk, hogy mennyire bonyolult hálózatban működött a kora újkor gazdasági és politikai elitje és milyen összetett hatásmechanizmusok húzódtak a szereplők döntései mögött. Tózsa-Rigó Attila 2013-as, késő középkori és kora újkori kapitalista vállalkozói társaságokat vizsgáló tanulmányában ezt járja körül.
A késő középkori és kora újkori kereskedelmi és hitelszféra a 15. század második fele és a 17. század első évtizedei között jelentős átalakuláson ment keresztül. A globális keretek közé lépő gazdasági rendszerben egyes családok kezében hatalmas tőke koncentrálódott. A kereskedelmi- és pénzforgalom a kedvező földrajzi fekvésű régiókban és városokban összpontosult, ezek egyike volt a Fugger család bázisa, Augsburg is. A korszakban a családi társaságok vállalkozói társaságokká nőtték ki magukat, a névadó famíliák biztosították a tőkealapot, a generációkon át üzleti tevékenységben szocializálódó családtagok rokoni hálózata révén pedig kialakult egy erős vállalati szisztéma.
Jakob Fugger (1459-1525)
A délnémet kereskedők megerősítették vezető szerepüket az itáliai vetélytársaikkal és a Hanza-városokkal szemben, sikerükben három tényező játszott fontos szerepet: az új technikák kifejlesztése a pénz- és a hitelügyletekben, a politikai tőke hitelügyleteken keresztüli megvásárlása, végül a megfelelő szervezeti struktúra kialakítása. Emellett a délnémet befektetők jó pozíciókat szereztek a fontossá vált gazdasági szférákban, így a bányászatban és a fémfeldolgozásban. A kereskedelmi és hitelszféra gyors konjunktúrája 1470 és 1560 között, a Fugger-korszaknak is nevezett időszakban csúcsosodott ki.
A Fuggerek a bankszektorban, Európa bányászatában és érckereskedelmében vállaltak vezető szerepet. A nyugati államháztartási kríziseknek köszönhetően a gazdasági vagyonhoz egyre nagyobb politikai befolyás társult. Fugger-hitelekkel kezdődött a Habsburgok magyarországi uralkodása is, mivel a békekötéssel és kettős eljegyzéssel zárult 1515-ös Habsburg–Jagelló találkozó sikere érdekében I. Miksa jelentős támogatásban részesült. A Fuggerek vagyonából emelkedett a Német-római Birodalom császári trónjára V. Károly, aki a kölcsönt a választófejedelmek szavazatainak megvásárlására használta fel.
Albert mainzi érsek az augsburgi kölcsön törlesztésére rendelte el pápai jóváhagyással a búcsúcédulák árusítását, intézkedése ellen Luther 1517. október 31-én, híressé vált 95 tézisével tiltakozott. A vallásreformer beszédeiben gyakran lépett fel a Fuggerek hatalmával szemben, gyors meggazdagodásukat Istennek nem tetsző dolognak vélte. A kalmárkodásról és uzsoráról írt pamfletjében a kamatra kölcsönadott pénzt az „ördög ötletének” nevezte és kora gazdasági problémáinak legfőbb okozóinak a kereskedői társulásokat tartotta.
Anton Fugger
A Fugger-vagyon nagyságát szemlélteti Majtényi Zoltán 2011-es, a Kapu folyóiratban megjelent tanulmánya, amelyben a család évi nyereségét veti össze a korabeli munkabérekkel. 1527-ben, Jakob Fugger halála után a család összvagyona több mint kétmillió rajnai forint volt, ez 1546-ra már az ötmillió rajnai forintot is meghaladta, miközben ekkor egy napszámos éves bére 15 rajnai forintot tett ki. A Fuggerek évi 80.000 rajnai forint bevétele pontosan 5333 napszámos évi keresetének felelt meg, amely óriási vagyoni különbséget eredményezett.
A korszakban a vállalkozói társaságok számára az ekkora sikerekhez széleskörű tevékenységi terület és jól szervezett vállalati struktúra szükségeltetett. A délnémet társaságok az itáliaiakkal szemben – amelyek a fontosabb városokban filiálékat alapítottak – a faktori rendszert alkalmazták. Az önállósággal rendelkező faktorok, illetve az alattuk elhelyezkedő ágenshálózat a cég érdekeit hatékonyabban tudta képviselni, mint a merevebb személyzeti kerettel működő filiáék.
Alulnézeti perspektívából megállapítható, hogy nem volt veszélytelen pozíció a Fugger-bankház szolgálatában állni. Előfordult, hogy a faktorokat bebörtönözték vagy a lakosság atrocitásait kellett elszenvedniük. Ugyanakkor, ha valaki megbízható alkalmazottá vált, azt a Fugger cég megbecsülte és gondoskodott róla. Egyikük, a Besztercebányán dolgozó Hans Metzler munkaszerződésében szerepelt, hogy munkahelye lakhatást és ellátást biztosított neki és családja számára, „extra szolgáltatásként” személyzetettel is rendelkezhettek: a pék, a sörfőző, a kocsis, a szobalány és a szakácsnő bérét és ruházkodását szintén a Fuggerek állták.
E hálózat nemcsak az üzleti tevékenység lebonyolításában játszott főszerepet, hanem az információáramlásban is. A Fuggerek ennek fontosságát hamar felismerték és áldoztak is rá. Jakob Fugger magánhírszolgálatot hozott létre, amelyben fizetett ügynököket alkalmazott, akik a híreket a faktorokon át juttatták el az augsburgi központba. A nyomtatás megjelenésével publikálták is a közleményeket, így a modernkori sajtó letéteményeseiként is tekinthetünk rájuk.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Eredménytelenül szervezett titkos béketárgyalásokat David Ben-Gurion
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap