2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hamarosan nem csak láthatjuk, hallhatjuk is Ötzit

2016. február 22. 17:05 MTI

Nemcsak láthatják, hanem a jövőben hallhatják is a technika segítségével Ötzit, az ötezer éves gleccsermúmiát a Dél-Tiroli Régészeti Múzeum látogatói. A gleccsermúmia a világ legrégebbi teljes épségben megmaradt emberi holtteste.

Röntgenképek szkennelése és feldolgozása segítségével meghatározták Ötzi hangképző csatornáját és megállapították hangja hangzását - közölte hétfőn a dél-tiroli egészségügyi hatóság. A szakértők egy szoftver segítségével határozták meg a zöngés hangokat megformáló rezonanciahelyek értékét, az akusztikus energiának és a magánhangzók rezgésének eloszlását. Végül mindezt hangszintetizátor segítségével rekonstruálták.

A projekt különlegessége abban rejlik, hogy a múmián nem kellett végrehajtani semmilyen invazív vizsgálatot, hiszen már rendelkezésre álltak a szükséges röntgenképek. A Francesco Avenzini, a bolzanói tartományi kórház foniátriai intézetének vezetője és Rolando Füstös, az intézmény fül-orr-gégészeti részlegének főorvosa által kezdeményezett tanulmány az első a maga nemében - olvasható a hatóság közleményében. A foniátria a hangképzés élettanával, kórtanával, a funkciózavarok diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó tudomány.

Mivel a kutatók a projekttel új kutatási területet fedeznek fel, szükséges olyan felmerülő problémákat is figyelembe venniük, amelyek korábban még nem fordultak elő. Például a múmia karja, amely a test megtalálásakor Ötzi nyakát takarta, megváltoztathatta a test hangképző részének formáját. A mumifikálódás és az ennek következtében fellépő folyadékhiány is új kihívás elé állítja a tudósokat.

A rézkorban élt Ötzi múmiáját 1991 szeptemberében fedezték fel 3210 méter magasságban az olasz-osztrák határon húzódó Ötz-völgyi Alpokban. Vizsgálatok szerint vélhetően negyvenéves kora előtt, időszámításunk előtt 3359 és 3105 között halt meg. A gleccsermúmia a világ legrégebbi teljes épségben megmaradt emberi holtteste, amelyet Olaszországban, a bolzanói (Bolzen) régészeti múzeumban őriznek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár