2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Sorozatgyilkos vérével írta jegyzeteit az orvostanhallgató

2015. május 5. 14:15

A hírhedt ír sorozatgyilkos, William Burke vérével írta jegyzetét az Edinburghi Egyetem egyik medikusa. A bizarr dokumentumot május 15-én mutatják be az intézmény anatómiai múzeumában.

Felettébb furcsa ötlete támadt egy edinburghi orvostanhallgatónak 1829 telén. Egyetemi társaival éppen egy boncolást nézett végig, amikor egyszer csak fogta és lopva "vérmintát" vett a halott fejéből. Jól tudta, mit csinál, hiszen a boncasztalon a hírhedt ír sorozatgyilkos, William Burke feküdt.

Az itt látható, Burke vérével írt jegyzetet először teszik közszemlére a sorozatgyilkos kivégzése óta eltelt több mint 180 esztendő óta. Sarah Deters, a bizarr dokumentumot őrző Edinburghi Egyetem anatómiai gyűjteményének kurátora a The Telegraphnak arról beszélt, hogy a jegyzet szerzőjének kilétét homály fedi, de minden jel arra utal, hogy az egyetem egyik hallgatója készítette.

A dokumentum az orvostanhallgató furcsa szokásáról árulkodik, hiszen egy Burke-emlékkönyv részeként találták meg, amelyben a tömeggyilkos életéről, peréről és felakasztásáról szóló újságkivágások találhatók. "Ez csak az emlékkönyv egyik része, nagyon hátborzongató" - közölte Deters.

Burke nyilvános akasztása igazi látványosságot jelentett: mintegy 20 ezer ember zsúfolódott össze 1829. január 28-án az edinburghi St. Giles-katedrális előtt, hogy tanúja legyen a hírhedt tömeggyilkos kivégzésének. A West Port-i munkás, William Burke és társa, William Hare 1828-ban tíz hónapon át tartotta rettegésben Edinburgh városát, mely idő alatt összesen 16 embert öltek meg. A két hírhedt gyilkos aztán - nem kevés pénz ellenében - az Edinburghi Egyetem professzorának, Robert Knoxnak adta át a tetemeket, hogy ott anatómiai vizsgálatokat végezhessenek rajtuk.

A sors fintora, hogy Burke tetemét kivégzése után röviddel szintén felboncolták. Valószínűleg ekkor nyílt alkalma az ismeretlen elkövetőnek arra, hogy vért vegyen a sorozatgyilkos fejéből. "Ez a jegyzet William Burke vérével íródott, akit 1829. január 28-án akasztottak fel Mrs. Campbell/Docherty meggyilkolása miatt" - olvasható a papíron, amely a gyilkosok utolsó áldozatára, Margery Dochertyre (leánykori nevén Campbell) utal. "A vért fejéből, 1829. február 1-jén vettem".

Az egyetem ugyan nem ellenőrizte az írás eredetiségét, de Deters amondó, a vérrel írt szöveg színe "teljesen eltér" a tintáétól. A jegyzet az Edinburghi Egyetem anatómiai múzeumában, május 15-étől lesz látható.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár