T4: az első iparszerű náci tömeggyilkosság
2014. szeptember 3. 10:00 MTI
A Harmadik Birodalomban, illetve a megszállt területeken nagyjából 300 ezer gyereket, nőt és férfit gyilkoltak meg 1939 végétől 1941 őszéig, majd az akció leállítása után kezdődött úgynevezett decentralizált eutanázia során. A műveletben szerzett tapasztalatokat felhasználták a holokausztban.
Korábban
Emlékmű az áldozatoknak
Felavatták kedden Berlinben a T4 művelet fedőnevű náci eutanázia programban meggyilkolt százezrek tiszteletére emelt emlékművet. Az ünnepségen elmondott beszédében Klaus Wowereit, Berlin kormányzó polgármestere kiemelte, hogy a fogyatékkal élők tömeges megölése a nácizmus idején a történelem legszörnyűbb bűncselekményei közé tartozik, de a történtek feltárása és az áldozatok emlékének méltó megörökítése évtizedekig elmaradt. "Legfőbb ideje, hogy a nemzetiszocialista embertelenség áldozatai közül ennek a csoportnak is saját emlékhelye legyen" - mondta a kormányzó polgármester.
Az alkotás fő eleme egy 24 méter hosszú üvegfal, amely leginkább a kirekesztést jelképezheti. Az emlékmű létrehozásáról pártokon átívelő egységben döntött a Bundestag, a törvényhozás alsóháza még 2011-ben, határozatában kiemelve, hogy egy úgynevezett emlék- és információs helyet kell kialakítani, ahol a lehető legszélesebb kör tájékozódhat a fogyatékkal élők és a lelki, szellemi betegségben szenvedők ellen elkövetett tömeggyilkosságról.
Ezért az emlékművet teljes körűen akadálymentesített környezetben emelték, ami a hely tudásátadási funkciójára is vonatkozik. Például nemcsak arra ügyeltek, hogy az üvegfal mentén elhelyezett tájékoztató táblák - német és angol nyelvű - szövege kerekesszékből is olvasható legyen, hanem arra is, hogy tanulási nehézségekkel küzdők is befogadhassák az anyagot, így a T4 műveletről felhalmozott tudományos ismereteket az úgynevezett egyszerű nyelvezetre "lefordítva" ismertetik a táblákon.
A csaknem kétezer négyzetméteren elterülő szabadtéri emlékhelyet a német főváros központjában, a Tiergartenstrasse 4. szám térségében alakították ki. Ezen a címen - a Berlini Filharmonikusok otthona, a Berliner Philharmonie közvetlen környezetében - egykor egy elegáns, emeletes villa állt, amely a tömeggyilkosság előkészítésén dolgozó, és a műveletet összehangoló csoport munkahelye volt. A titkos program a kitervelés helyszínéről kapta fedőnevét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap