2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Piramis épült az egyiptomi írnoknak

2014. március 31. 18:10

3300 éves sírt találtak egy ősi temetőben az egyiptomi Abüdosznál. A síremlékhez - ahol több, magas rangú személy földi maradványa is előkerült - egykoron egy 7 méter magas lépcsős piramis kapcsolódott.

Az Abüdosznál talált, sártéglából készült sír 3300 éves, s még tavaly, a téli, illetve tavaszi ásatási szezonban tárták fel. Három boltozatos sírkamrából áll, benne egy vörösre festett, homokkő szarkofággal, amely egy egyiptomi írnok, bizonyos Horemheb számára készült, s amelyen számos egyiptomi istenség képe és a Halottak Könyvéből származó idézet látható.

A síremlék sártégla falai

A szarkofágban nem találtak múmiát, a sírt a jelek szerint legalább kétszer kifosztották az ókorban. Az emberi maradványok azonban túlélték a fosztogatást: három-négy feldarabolt férfi csontvázat, 10-12 női csontvázat és legalább két gyermekét találták meg a régészek. Az archeológusok szerint a sírkamrák a föld alatt helyezkedtek el, s eredetileg csak a lépcsős piramis, illetve a síremléket körülvevő fal volt látható a felszínen.

A 7 méter magas piramisban egy kis halottas kápolna lehetett, benne egy sztélével vagy szoborral, amelyen az elhunytak nevei és címei voltak olvashatók - mondta el Kevin Cahail, a Pennsylvaniai Egyetem doktorandusza a Livescience tudományos hírportálnak. Mint kifejtette, mára csak a sírakna derékszögű bejárata és vastag, az egykori piramis alapját alkotó falai maradtak meg.

A korban meglehetősen szokatlan volt, amikor az elitnek épült síremlékekben piramisokat is kialakítottak. Cahail - aki kutatásának eredményeit az Egyiptomi Amerikai Kutató Központ április 4-6-i éves portlandi gyűlésén fogja prezentálni - úgy véli, az eltemetettek közül egy-két személy a hadseregben szolgált, egy ilyen díszes, drága sírt ugyanis nem mindenki engedhetett meg magának. Egy másik sírkamrában usebti figurák (szolgaszobrocskák) kerültek elő, rajtuk a következő felirattal: "A Lovak Felügyelője, Rameszu (Ramszesz)". Cahail szerint ez katonai titulus lehetett, Rameszu (Ramszesz) pedig Horemheb bátyja vagy apja volt.

Mivel a sírban jóval több női csontvázat találtak, mint férfit, felmerült, hogy Rameszunak és Horemhebnek több felesége is lehetett egyszerre. Ugyan a poligámia (többnejüség) bevett gyakorlat volt a fáraók körében, nem tudni, hogy ez az előkelő egyiptomi férfiakra mennyire volt jellemző. Egy másik magyarázat szerint a sírt több generáció használta, a nők pedig a két férfi lányai, szülei, vagy más nőrokonok lehettek, esetleg a sírt később - engedély nélkül - újra felhasználták. Erre a radiokarbonos vizsgálatok adhatnak választ.

A szívamulett - további képek galériánkban

Az egyik legérdekesebb feltárt lelet a vörös és zöld jáspisból készült szívamulett volt, amely azért érdekes, mert mindkét jáspis nagyon kemény anyag és roppant nehéz kifaragni. Az amulettet minden bizonnyal az elhunyt mellkasára helyezték, amelynek hagyományát a Halottak Könyvéből ismerjük. A „szív megmérettetése” elnevezésű szertartás során az igazság mérlegének egyik serpenyőjébe az elhunyt szívét, a másikba egy strucctollat helyeztek, amely Maatot, az igazságosság és a rend istennőjét jelképezte. Amennyiben a halott szíve könnyebb, mint a strucctoll, az illető méltó, hogy az istenek társaságába kerüljön a túlvilágon. A strucctollnál súlyosabb szív viszont egyértelműen azt jelzi, hogy az eltávozott nem élt tisztességes életét. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A szarkofág, balra Kevin CahailAnubisz és Duamutef Thot A szarkofág a felszínen
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár