Strucctojáson van az Újvilág első ábrázolása
2013. augusztus 23. 17:03
A 16. század elején, valószínűleg Firenzében készítették azt a strucctojásra vésett, latin feliratú földgömböt, amely az Újvilág legkorábbi ábrázolása lehet - jelentették be kutatók.
Korábban
A földgömböt két strucctojásból illesztették össze, elkészítése a 16. század elejére tehető, s valószínűleg Firenzéből származik. A grépfrút nagyságú tojásra olyan, akkor újdonságnak számító részletek kerültek fel, amelyeket az európai felfedezők, így Kolumbusz és Amerigo Vespucci jóvoltából ismerhetett meg a világ.
A strucctojáson olyan "egzotikus" helyek is feltűnnek, mint Japán, Brazília és Arábia, Észak-Amerikát pedig szigetekre szabdaltan jelölte a mester. A glóbuszon latin nyelvű szavak olvashatók, s az egyetlen mondat is latinul íródott: Hic Sunt Dracones, azaz ’Itt szörnyek vannak’, tehát itt kezdődik a szörnyek birodalma. Az újkori golyóbist ennek megfelelően mitológiai teremtmények díszítik, de vannak rajta egybecsavarodó hullámok, s egy hajótörött tengerész is felbukkan – mutatott rá a Washington Map Society, amely a The Portolan című folyóiratban közölt részleteket a felfedezésről.
A földgömb névtelen tulajdonosa 2012-ben, egy londoni térképvásáron jutott a tárgyhoz, amit a belga Stefaan Missinne vizsgált meg. A szakember – aki munkája során mintegy száz emberrel konzultált – radiokarbonos elemzést, komputertomográfiás és tintavizsgálatot végzett, illetve földrajzi, kartográfiai és történelmi kutatást folytatott. Kutatása végén megállapította, hogy a földgömböt 1504-ben készítették, és nem kizárt, hogy segédmintául szolgált az eddig legrégebbinek hitt, már az amerikai kontinenst ábrázoló földgömb, a Lenox rézglóbusz megalkotásához.
A két földgömböt összehasonlítva megállapítható, hogy a firenzei darab kicsit szabálytalan alakú, míg a New York-i teljesen szimmetrikus, ráadásul a két tojásdarab összeillesztésénél is „kuszák” a vonalak, az Egyenlítőnél pedig a ragasztó miatt olvashatatlanná váltak a bevésések. A földgömbön látható 71 névből egyébként csak hét helyezkedik el a nyugati féltekén, s csupán három Dél-Amerikában: ez a Mundus Novus (Újvilág), a Terra de Brazil és Terra Sanctae Crucis (A Szent Kereszt földje). Missine szerint a térképnek köze lehet Leonardo da Vinci műhelyéhez, mivel az Indiai-óceánon ábrázolt hajó nagyon hasonlít a reneszánsz művészt jól ismerő egyik alkotó munkájához, bár egyes kutatók erősen kétlik a kapcsolat meglétét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap