2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

First Ladyk politikai szerepben

2024. november 12. 18:05 Magyarics Tamás

A XX. században többször előfordult, hogy az éppen regnáló amerikai elnök felesége nem pusztán házastársként, hanem az ország kormányzásának alakítójaként is viselkedett. Ezt a magatartás az Egyesült Államok közvéleménye sokszor vegyes érzésekkel fogadta. Az alapító atyák szándékai és az Alkotmány szerint ugyanis a politikai rendszer és a szabadság védelme megkívánja, hogy senki se működhessen hivatalos minőségben ellenőrzés nélkül.

First Ladyk

A „fékek és ellensúlyok” rendszerében a First Ladyk nem szerepelnek, mint ahogyan az elnök vagy más választott tisztségviselők legközelebbi rokonai sem.

Az íratlan szabályt, hogy az elnök házastársa kizárólag az országot vezető tisztviselő magánéletében kapjon teret, vagy legfeljebb politikától mentes közéleti szerepet vállaljon, mint például a jótékonykodás, s csupán a Fehér Ház társadalmi életében vegyen részt, nagyjából másfél évszázadig szigorúan betartották az USA-ban.

Illetve ez – azon kevés esetben, amikor az elnök nem volt nős – az államfő mellett háziasszonyi szerepet vállaló nőkre is vonatkozott, például a lánygyermekekre.

Női „forradalmárok”

Ez a hagyomány az idők folyamán változni kezdett. A női egyenjogúsági mozgalom nyilvánvalóan döntő szerepet játszott a folyamatban: az Egyesült Államokban – szövetségi szinten – 1920-ban életbe lépő 19. alkotmánykiegészítés tiltotta a nemi alapon való különbségtételt a politikai jogok gyakorlásában.

Az 1920-as években egyfajta forradalom zajlott le a hagyományos nemi szerepek felfogásában, és a nők a politikai jogok mellett igényt tartottak (többek között) társadalmi és kulturális egyenjogúságra is.

 

A gazdasági életben a tradicionális, úgynevezett „rózsaszín galléros” foglalkozások (például ápolónő, tanítónő) mellett megjelentek a „fehér galléros” nők (titkárnők, hivatali alkalmazottak), sőt a világháborús szükséghelyzetből adódóan a „kék gallérosok” (gyári munkások) is. Igaz, az áttörés ez utóbbi téren inkább csak a második világégés alatt történt meg.

Egyik-másik elnökfeleség szerepének növekedése a XX. század első felében az általános politikai, gazdasági, társadalmi és szemléletbeli változásokon túlmenően férjük fizikai állapotából is adódott. 

A cikk teljes terjedelmében a Múlt-kor történelmi magazin 2024. őszi különszámában olvasható.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár