Papagájt és angkori templomtöredéket is kapott Tito
2013. július 22. 11:19 MTI
A néhai Josip Broz Tito jugoszláv vezető Európa, Ázsia és Afrika 18 országának uralkodójától kapott különleges ajándékaiból nyílik kiállítás vasárnap Belgrádban, Jugoszlávia Történeti Múzeumában.
Korábban
A kiállítás két kurátora, Momo Cvijovic és Veselinka Kastratovic Ristic elmondta a Blic című belgrádi lapnak, hogy az exkluzív válogatásba bekerült 68 tárgy valódi művészeti alkotás, a világ legismertebb műhelyeiből való, nemesfémekből, drágakövekből, fából és a legfinomabb porcelánból készült.
A legdrágább és legrégibb darab az antik korinthoszi sisak az i.e. 7-6. századból, amelyet Tito marsall I. Pál görög királytól kapott 1954-ben. Jugoszlávia elnökeként ez volt az első ajándéka. Nagyszerű munka az a Buddha-szobor az időszámítás előtti 4. századból, amely a tálibok pusztításait túlélt kabuli múzeumból való és Mohammed Zahir sah, afgán király vitte ajándékba Titónak.
Hailé Szelasszié etióp uralkodó sokszor járt Titónál Belgrádban és számtalan ajándékot vitt neki. 1961-ben az el nem kötelezett országok első konferenciájára az etióp császári trón makettjét ajándékozta a marsallnak. Többször találkozott Tito elnök Norodom Szihanuk kambodzsai herceggel és tőle kapta emlékbe az egyik angkori templomról való töredéket, amelyet a középkori khmer birodalom idején múzeumban őriztek.
Tiszteletre méltó ajándék a Nagy Kürosz perzsa uralkodó időszámítás előtt 539-ben készült agyag pecséthengerének mása a király utasításaival, amely valószínűleg ez az első írásos emlék az emberi jogokról. Reza Pahlavi iráni sah abból az alkalomból küldte Josip Broz Titónak, hogy Teheránban a 2500 éves perzsa birodalom születésnapját ünnepelték 1971-ben.
A válogatott kiállítási anyag az i.e. 6-7. századtól felöleli a 20. század első feléig tartó időszakot. Látható a tárlaton több kitüntetés is, köztük dán és svéd királyi elismerés, amelyet Tito a háború ellen a békéért kifejtett tevékenységéért kapott. Hihetetlen ajándék érkezett a marokkói uralkodótól, Hasszántól: egy ház Marokkóban, ez később a jugoszláv nagykövetség épülete lett.
A kiállítás két kurátora megjegyezte, hogy Josip Broz Tito állatokat is kapott emlékbe. Senki nem látta, de a szóbeszéd szerint II. Erzsébet brit uralkodó férjén, Fülöp hercegen keresztül 12 pár papagájt küldött Titónak és feleségének, Jovankának. A madarakat speciális csomagolásban az egyik elnöki rezidenciára, az Isztriai-félsziget közelében fekvő Brioni-szigetek egyikére, a Vangára szállították.
Josip Broz Tito 1953 és 1980 között, elnöksége alatt találkozott 350 állam- és kormányfővel, 169 állami látogatása volt a világ 73 országában.
A Carski darovi (Uralkodói ajándékok) című kiállítás augusztus 25-ig tart nyitva Belgrádban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.