Sírrablók veszélyeztetik Egyiptom örökségét
2013. február 6. 17:07
Gátlástalan sírrablók és régiségcsempészek élnek vissza a zavaros politikai helyzettel Egyiptomban, ahol a politikai felfordulás nyomán csökkent a rendőri jelenlét sok helyen. Elszaporodtak az illegális ásatások, az engedély nélküli építkezések, a betörések a raktárakba, amelyekben a feltárt régiségeket őrzik. Még arra is volt példa, hogy falusiak piramisok alatt ástak sírt halottaiknak.
Korábban
Régészek szerint a viszontagságok eddig csak Luxort kímélték meg, és különösen rossz a helyzet a Fajjúm-oázisban, valamint a távoli dél-egyiptomi sziklasíroknál és templomokban. Légi felvételek tanúsága szerint a dahsúri piramismezőn, ahol német régészek a tört falú Sznofru-piramis alatt folytatnak ásatásokat, a sok rablóásatás miatt a sivatag olyan lyukacsosnak látszik, mint egy termeszvár.
Tavaly tavasszal sírrablók még a német kutatók felségterületére is bemerészkedtek, kincseket keresve, s a fegyvertelen őrök tehetetlenek voltak a túlerőben lévő rablókkal szemben - mondta el a dpa német hírügynökségnek Nicole Alexanian ásatásvezető.
Egyelőre nem történt semmi abban az ügyben sem, amelyben a szomszédos falu lakosai építőgépekkel hatoltak be a dahsúri ásatási területre, bővítendő a saját temetőjüket. A dahsúri és szakkarai régészeti felügyelő tehetetlen, mint mondta, "a jelenleg uralkodó posztforradalmi káosz része, hogy a rendőrség nem működik megfelelően".
Gondot jelent az is, hogy a bizonytalanság miatt kevesebb a turista, emiatt kevesebb a bevétel is, amelyből az ásatások folytatását és a monumentális építmények védelmét, restaurálását folytatni lehetne. Záhi Havvász volt régészeti miniszter attól tart, hogy hamarosan semmivé foszlik mindaz, amit az ókori városok védelmében elért. 2011-es menesztése előtt Havvász fallal vetette körül a régészeti lelőhelyeket, és keményen szembeszállt mindenkivel, aki régészeti területen akart építkezni vagy emléktárgyboltot felállítani.
Kairó iszlám óvárosában sincsenek biztonságban a csempészek elől a régi lakóházak és a mecsetek. Történelmi épületekről díszítőelemeket, rácsokat, fafaragásokat távolítottak el, a régi házak közé az elmúlt években oda nem illő modern épületeket húztak fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.