Rádió vezérelte galambok a brit hírszerzésnél?
2012. október 30. 13:43
A brit hírszerzés vezetői azon gondolkodtak a második világháború után, hogy miként lehetne rádió által vezérelt galambokkal az ellenséges vonalak mögé "kerülni" - olvasható a múlt héten nyilvánosságra hozott dokumentumokban.
Korábban
Úgy tűnik, kimeríthetetlen kincsesbánya Guy Liddell, a brit hírszerzés (MI5) egykori főigazgató-helyettesének nemrégiben közzétett naplója (a hírszerzőfőnök feljegyzéseinek legfontosabb fejezeteiről itt és itt olvashat), amely a titkosszolgálatok világháború utáni történetével kapcsolatban is érdekes részletekkel szolgál.
A naplóból kiderül, hogy a Közös Hírszerzési Bizottság (Joint Intelligence Committee) előtt 1946 októberében a brit hadsereg galamb-szakértője, James Caiger parancsnok arról beszélt, hogy a hadseregben olyan „önvezérléses” galambfajokat lehetne alkalmazni, amelyek rádiójeleket követnek.
Liddell elismerően szólt a parancsnokról, aki – mint fogalmazott – a galambokról „beszél, gondolkodik és álmodik”. „Gyerekkora óta voltak galambjai és előtte apja is tartott ilyen madarakat. Mikor megkérdeztem az önvezérléses fajtákról, azt mondta, hogy a kérdés egyelőre megoldatlan” – írja Liddell.
A megoldást egy érdekes csillagászati jelenség, a napfoltok adták. A megfigyelések szerint a napfoltok olyan kisebb mágneses elemek, amelyek úgynevezett fáklyapontok összeolvadásával alakulnak ki, és további ilyen elemek, valamint kisebb foltok beolvadásával nőnek tovább. Amikor a napfolt jelensége a legerősebb, olyan mágneses tér keletkezik, ami megzavarja a madarakat. A galambok ezt megérzik, amit – hangzott Caiger teóriája – valahogyan fel lehet használni az idomításukra, például rádióhullámok segítségével.
Akkoriban azonban a titkosszolgálatok meglehetősen szkeptikusak voltak a madarak vezérelhetőségével kapcsolatban, s a kínai Shadong Egyetemen is csak 2007-ben voltak képesek irányítani egy madár repülését beültetett mikrocsipek segítségével, elektronikus jeleket küldve az állatoknak. Korábban egyébként az is kiderült az MI5 titkosítás alól feloldott irataiból, hogy a britek robbanószerkezetet szállító galambokat akartak kiképezni és eljuttatni az ellenséges haderők táborába.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.