Megemlékeztek Mikes János püspökről
2011. november 4. 16:09 MTI
Gróf Mikes János egykori szombathelyi megyés püspökről emlékeztek meg pénteken Szombathelyen.
Korábban
A megyeháza dísztermében tartott emlékkonferencián Veres András szombathelyi megyés püspök mondott köszöntőt. Szólt arról, hogy a Szombathelyi Egyházmegyében Mikes János emlékévet hirdettek, ennek része volt az a néhány nappal ezelőtti egyházmegyei hittanvetélkedő, amelynek középpontjában Mikes János életútja és tevékenysége állt. Az emlékévhez kapcsolódik a Mikes-emlékkiállítás is, amely csütörtökön nyílt meg a Szombathelyi Egyházmegyei Levéltárban. Az emlékkonferencia nyitó előadásában Bakó Balázs történész vázolta fel a püspök életpályáját, egyházi szolgálatainak állomásait.
Mikes János 1876-ban született. Az innsbrucki szeminárium diákja volt, 23 éves korában szentelték pappá. A székelyföldi Gyergyóalfaluban káplán, majd plébános lett, öt év elteltével Székelyudvarhely plébánosává nevezték ki, megkapta a főesperesi címet is. Ferenc József császár 1911. november 15-én nevezte ki szombathelyi megyés püspökké.
Nagy lendülettel látott munkához, bevezettette a villanyvilágítást a székesegyházban és a püspökvárban, megalapította az egyházmegyei takarékpénztárat, egyházi kiadót indított, és napilappá fejlesztette a Szombathelyi Újságot. Az első világháború kitörése után fontos feladatának tekintette a hátország szervezését, a karitatív tevékenységet, gyermekotthonokat hozott létre, a Püspöki Elemi Iskolában és a répceszentgyörgyi püspöki kastélyban kórházat rendezett be a vöröskereszt segítségével. Kétszer utazott a frontra, hogy az egyházmegyéjéből frontszolgálatot teljesítő katonákat meglátogassa.
1919-ben letartóztatták és internálták. Mint "ellenforradalmár püspök" ezekben a hónapokban lett országosan ismert; kemény, elveiben megingathatatlan főpap képe rajzolódott ki róla. Legitimista meggyőződése és elkötelezettsége tovább erősödött. Mikes János a püspöki karon belül mindvégig a Habsburg-család, IV. Károly, majd Ottó elkötelezett híve maradt. A megyéspüspök 1935 decemberében megromlott egészségi állapota miatt nyugalomba vonult, hátralévő éveit a Szentszék engedélyével a répceszentgyörgyi püspöki kastélyban töltötte. A szovjet csapatok bevonulásakor 1945. március 29-én a kastély lépcsőfordulójában összeesett és meghalt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap